Van ve Erciş’te konutların kuraları çekiliyor

Van’da inşa edilen 7 bin 777 adet kalıcı konuttan 3 bin 169 adedi, 10 Eylül’den itibaren teslim edilecek

Van ve Erciş’te konutların kuraları çekiliyor

5 Eylül 2012
Van’da deprem konutlarının teslimi Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ahmet Faruk Karabel ve Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın katıldığı bir törenle gerçekleştirildi.
Kentte geçen yıl meydana gelen depremlerden bir ay sonra temeli atılan 15 bin 323 konutun teslim aşamasına geldiğini belirten Karabel, Haziran ayında ihalesi yapılan 2 bin 448 yeni konutun inşaatının da devam ettiğini söyledi. Yaklaşık 3 bin 200 konutun daha kuralarının çekileceğini anlatan Karabel, şunları söyledi:
“Kurasını çekeceğimiz konutların 1088’i Bostaniçi’nde, 480’i Kevenli’de, 225’i de köylerdedir. Ayrıca yine Bostaniçi ve Kevenli’de bu konutlarımızın yanında 32 derslikli 3 adet ilköğretim okulu, 1 adet 32 derslikli lise, 3 adet cami bulunuyor. Köy evi ve yanında ahır olarak inşa ettiğimiz köylerimizde de 3 adet cami ve 2 adet okul yapıldı. Erciş’te kurasını çekeceğimiz bin 376 konut, teslim aşamasına geldi.”
Karabel, Van ve Erciş’te 7 bin 777 konutun teslim aşamasına geldiğine ancak Erciş, Edremit ve Kalecik’te tamamlanan 4 bin 608 konutun, bölgedeki diğer konutların altyapı bağlantılarından dolayı bugünkü kuraya tabii tutulmadığına değinerek, 10 Eylül’den itibaren 3 bin 169 konutun tesliminin başlayacağını belirtti.
Karabel, kalıcı konutların brüt 99,5 metrekare alana sahip olduğunu söyledi.
Valilik başvurular için tarih belirleyecek
Van’da bugünden itibaren 3 bin 200 konutun kurasının çekildiğini hatırlatan Beşir Atalay, Van ve Erciş’te TOKİ tarafından 17 bin 471 konut yapıldığını, köylerde yapılan konut sayısının ise 9 bin 400 olduğunu ifade etti.
Atalay, şunları söyledi; “Hak sahibi olduğu halde Van’da olmadığı veya takibini iyi yapamadığı için başvuramayanlara valilik bir tarih vererek 15 gün içinde başvurularını alacak. Van ve Erciş’te fazla konutlarımız var. Kiracılarımız, Vanlı vatandaşlarımız, TOKİ’den konut sahibi olmak isteyenler için bir çalışma yürütülüyor. Onunla ilgili henüz bir fiyat belirlenmedi ama makul bir rakam olacak.”