Van'da korkutan deprem

Bu sabah 07.35 sularında meydana gelen ve merkez üssü Van Gölü olarak belirlenen 4.1 büyüklüğündeki deprem vatandaşlar arasında paniğe neden oldu

Van'da korkutan deprem

Van güne deprem korkusuyla uyandı. Bu saat 07.35 sularında merkez üssü Van Gölü olarak belirlenen 4.1'lik deprem halk arasında paniğe neden oldu.

Yetkililerden açıklama: Korkuya gerek yok
Bu sabah saatlerinden merkez üssü Van Gölü olarak belirlenen ve Richter ölçeğine göre 4.1 olarak saptanan deprem kentte korku yarattı. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan açıklamada depremin merkez üssü Van Gölü, saati ise 07.35 olarak saptandı. 

Yerin 5 kilometre derinliğinde
Rasathane tarafından yapılan açıklamada depremin yerin 5 kilometre derinliğinde meydana geldiği belirtilirken, yetkililerden de vatandaşlara "korkulacak bir şey yok!" mesajı verildi. 

2011 Van depremi korkusu
23 Ekim 2011 tarihinde, saat 13.41'de ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu tarafından ise 7.2 ölçeğinde gerçekleştiği duyurulan deprem 25 saniye kadar devam etmiş ve kentte ağır hasarlara neden olmuştu. Deprem Anadolu tarihinin en büyük depremlerinden biri olarak kayıtlara geçti. Depremde 601 vatandaş yaşamını yitirmiş 4.152 kişi ise yaralı olarak hastanelere kaldırılmıştı. Deprem nedeniyle bölgede toplam 2.262 bina bütünüyle yıkılmıştı.