Vekon, zırhlı ev ve modüler ünite üretti

Vekon, Zırhlı Modüler Üniteleri’ni 12’nci IDEF Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı’nda görücüye çıkardı.

Vekon, zırhlı ev ve modüler ünite üretti

Vekon, güvenlik kulübesi ya da karakol amaçlı olarak kullanılabilen "Zırhlı Modüler Ünite" ürünlerini 12. IDEF Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı'nda ziyaretçilerle buluşturdu.

Uluslararası Savunma ve Sanayi Fuarı
Vefa’nın büyük inşaat şirketlerinin çözüm ortağı olan markası Vekon, Milli Savunma Bakanlığı’nın himaye ve desteğinde, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’nın yönetim ve sorumluluğunda, icra edilmekte olan 12’nci IDEF Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı’na katıldı.

Vekon, 5-8 Mayıs tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen fuarda, saldırılara açık ve can güvenliği riski taşıyan bölgelere özel ürettiği Zırhlı Modüler Üniteleri’ni tanıttı.Vekon Genel Müdürü Özgül Yücel, ırhlı Modüler Üniteler’de kullanılan zırh malzemelerinin Avrupa standardı olan EN 1063 Balistik Standartları’na uygun olarak üretildiğini vurguladı. Yücel, 

Zırhlı Modüler Üniteler’de taşıyıcı olarak kullanılan çelik konstrüksiyonun üzerine zırhlandırma amacıyla zırh çeliği ya da seramik zırh malzemesi kaplandığını söyledi. Camlar ve kapıların da aynı derecede güvenlik sağlayacak özelliklere sahip olduğunu kaydeden Yücel, ünitelerde atış menfezleri, havalandırma menfezi ve uzak mesafeleri aydınlatmayı sağlayan projektörlerin bulunduğunu bildirdi. Tasarım sayesinde içerideki personelin herhangi bir saldırıya karşı rahatlıkla cevap verebildiğini dile getiren Yücel, ünite üzerinde saldırı anında saldırganın panik olması ve çevreyi uyarması için siren de takıldığını söyledi. Yücel, “Yapı sistemi olarak galvanizli yapı çeliği kullanılıyor. İçeride ve dışarıda cephe kaplaması olarak kullanılan ve A1 sınıfı yanmaz özelliği olan fibercement levhalar plakalardan oluştuğu için herhangi bir hazar durumunda kolayca sökülerek yenilenebiliyor. Ayrıca zırhlı üniteler istenildiğinde çatıya yerleştirilen güneş panelleri ile yakıt pili veya lityum iyon enerji depolama üniteleri eklenerek enerjiden bağımsız olarak da kullanılıyor” dedi.

Zırhlı konteynır, üç kata kadar yapılabiliyor
Zırhlı Modüler Üniteler’den 2,4 x 6 metre ebadındaki zırhlı  konteynırın iki farklı çeşitte üretildiğini söyleyen Özgül Yücel, birleşimleri ile üç kata kadar istenilen büyüklükte yatakhane binasına dönüştürülen zırhlı konteynırların içi boş bir oda şeklinde de üretildiğini belirtti. Yücel, “Daha çok tekli kullanımlarda ise içinde görevli personelin ihtiyaçlarını karşılayabileceği WC ve lavabo da yer alan zırhlı konteyner üretilmektedir” dedi.

Zırhlı kabinler farklı ebatlar da tasarlanabiliyor
Zırhlı kabinlerin ise kullanıcının kullanım amacına ve ihtiyacına uygun olacak şekilde farklı ebatlarda tasarlandığını söyleyen Yücel, zırhlı kabinlerin üç farklı tipinin olduğunu belirtti. Yücel, “Kabin, hem vinçle hem de forkliftle taşınmaya uygundur” dedi.