Venedik Bienali'nde yer alacak Türkiye projesi belirlendi

Dünyanın en önemli mimarlık etkinliklerinden biri olarak nitelendirilen Venedik Bienali 15. Uluslararası Mimarlık Sergisi'nde Türkiye Pavyonu'nda yer alacak proje belirlendi.

Venedik Bienali'nde yer alacak Türkiye projesi belirlendi

28 Mayıs-27 Kasım 2016 tarihleri arasında düzenlenecek olan Venedik Bienali 15. Uluslararası Mimarlık Sergisi'nde Türkiye Pavyonu'nda yer alacak projeler belirlendi. İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından koordinasyonu yürütülen Türkiye Pavyonu'nda, Darzana başlıklı projenin yer almasına karar verildi. Proje, iki aşamalı açık çağrı sonucunda seçildi. Seçici Kurulda Kadir Has Ün.'den Prof. Dr. Sibel Bozdoğan; İstanbul Modern Müzesi Direktörü Levent Çalıkoğlu; Abdullah Gül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Arzu Erdem; Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Güvenç; Hatırlı Mimarlık Ltd. Şti. Kurucu Ortağı Yeşim Hatırlı; Dünya Mimarlık Birliği Kurucu Başkanı Prof. Dr. Süha Özkan ve Bilgi Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Uğur Tanyeli yer aldı

Darzana projesi Türkiye'yi temsil edecek
Venedik Bienali'nde Türkiye'yi temsil edecek "Darzana" isimli proje, Namık Erkal ve Cemal Emden'in desteği ile Hüner Aldemir, Hande Ciğerli, Gökçen Erkılıç, Nazlı Tümerdam ev Yiğit Yalgın'dan oluşan bir ekip tarafından hazırlanacak. Ekibin önderliğini Mehmet Kütükçüoğlu, Ertuğ Uçar ve Feride Çiçekoğlu yapacak. 

Darzana projesi, Akdeniz'in ikiz liman ve tersane şehri olan iki şehri Venedik ve İstanbul'dan esinlendi. İsmini Grek, Latin, Müsevi, Arap ve Türk kültürlerinde "gemi yapımında" kullanılan "deniz girintisi" anlamına gelen Darzana'dan alan proje, Venedik'deki bir tersane ile İstanbul tersanesini, tarihi çağırışım, alışveriş, tartışma, benzerlik ve gelecek hayalleriyle bir araya getirmeyi amaçlıyor.


Dışişleri Bakanlığı ve Kültür Bakanlığı himayesinde
Türkiye pavyonunda gerçekleştirilecek olan sergi, İKSV'nin koordinasyonu ve TC Dışişleri Bakanlığı ve TC Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde gerçekleştirilecek. İKSV Venedik Bienali Uluslararası Mimarlık sergisine ilk kez, 2014 yılında katılmıştı.