Veraset ilamı nereden ve nasıl alınır?

Ölen kişinin mirasçılarının kimler olduğunun tespiti için olmazsa olmaz olan veraset ilamı nereden ve nasıl alınır?

Veraset ilamı nereden ve nasıl alınır?

Veraset ilamı, hayatını kaybeden kişinin mirasının kimler arasında pay edileceğinin belirlenmesi için olmazsa olmaz bir belgedir. Yani ölen kişinin ardından, yasal mirasçılarının kim ya da kimler olduğunun tespiti için veraset ilamının alınması şart. Peki veraset ilamı nereden ve nasıl alınır?

Veraset ilamı nereden alınır?
Mirasın yasal mirasçılar arasında dağıtılması için gerekli olan veraset ilamının alınacağı kurum ise, sulh hukuk mahkemeleri. Veraset ilamının alınması için öncelikle söz konusu mahkemeye bir dilekçe yazılır ve akabinde mahkemeye sunulur. Bundan sonraki süreçte de mahkeme, yasal mirasçıları belirlemek için nüfus idaresinden nüfus bilgilerini talep eder ve mirasçıları belirler.

Noterden veraset ilamı alınır mı?
Veraset ilamı hususunda merak edilenlerden biri de, bu ilamın noterden alınıp alınmayacağı. Veraset ilamının noterden de alınması mümkün. Bunun için yine notere başvurularak, ilam talep ediliyor. Noter de aynı mahkemenin yaptığı gibi, nüfus bilgilerini kontrol ediyor ve mirasçıları belirliyor.

Veraset ilamı yoksa mirasta yok
Kişinin ölümünün ardından veraset ilamı alınmazsa, yasal mirasçılar belirlenemeyecektir. Bu belgede ayrıca hangi mirasçının, hangi oranda miras alacağı da yazar. Yani kalan mirastan kimin ne kadarlık bir pay alacağını belirlemek için de veraset ilamı olmazsa olmazdır.