Vergi indirimleri kiralara nasıl yansıyacak?

Maliye Bakanı Naci Ağbal, kurumlar ve gelir vergisinde yapılacak düzenlemeler kapsamında, beyanname veren mükellef sayısını artırmaya yönelik önlemlerin hayata geçirileceğini açıkladı.

Vergi indirimleri kiralara nasıl yansıyacak?

Maliye Bakanı Naci Ağbal, kurumlar ve gelir vergisinde uygulanacak yeni düzenlemeler hakkında bilgi verdi. Atılcak adımlarla, özellikle kira beyannamesi ve vergi önlemlerinin meyanname veren mükellef sayısını artırmayı hedeflediğini söyleyen Ağbal, uygulanacak yeni indirimlerle inşaat sektöründeki vergilemede yaşanan karmaşanın da önüne geçmeyi planladıklarını vurguladı. 

Kira vergisinde gerçek gider modeline geçiş

Maliye Bakanı Naci Ağbal, hayata geçirilecek yeni Gelir Vergisi düzenlemesi ile kira gelirlerinin vergilendirilmesinde uygulanan modellerde değişiklik hedeflediklerine dikkat çekti. Sistemde "gider yazma modeli" yerine "gerçek gider" modeline geçilmesinin hedeflendiğini söyleyen Bakan Ağbal: "Gelir vergisi düzenlemesi ile beyanname veren mükellef sayısının artırılmasını hedefliyoruz. Yeni düzenleme ile farklı bir modele geçeceğiz. Ayrıca yüzde 25'lik oran, yüzde 15'e düşecek..." dedi. 

İnşaat işlemlerindeki karmaşık vergilendirme düzenlenecek

Bakan Ağbal, özel inşaat süreçlerinde uygulanmakta olan karmaşık vergilendirme sisteminin de atılacak adımlarla birlikte basit hale getirilmesini hedeflediklerini belirterek: "Atılacak adımlarla Bakanlar Kurul'na beyanname verme ile ilgili olarak kapsamı genişletme yetkisi tanınacak. Özel inşaat işlerinde vergileme çok karışık. Düzenlemelerle bunlar basitleştirilecektir..." açıklamasında bulundu. 

Kritik sektörlerin kurumlar vergisinde indirim hedefi

Atılacak adımların özellikle kritik sektörler olarak tanımlanan, enerji, savunma-güvenlik, sağlık alanlarında daha fazla yatırıma olanak tanıyaağını ve Türkiye'nin rekabetçi gücünü de artıracağını belirten Maliye Bakanı Ağbal, bu sektörlerde kurumlar vergisi oranlarında indirimlerin olabilirliğinin masaya yatırıldığını açıkladı. Ağbal, teknik düzeyde yürütülen bu çalışmaların kapsamına bankacılık ve finans sektörlerinin dahil edilmediğini de belirterek: "Yüksek teknolojili ve yerli üretim gerçekleştiren firmalar bizler için öncelik taşıyor. Enerji, savunma-güvenlik, sağlık sektörü gibi kritik iş kolları üzerinde çalışıyoruz. Bu düzenlemeler başlangıçta vergi hasılatı üzerinde etkili olabilir. Ancak bu teşviklere paralel olarak yatırımların artmasını bekliyoruz. Bu sayede toplam vergi alımları orta ve uzun vadede olumlu etkilenecektir..." şeklinde konuştu. 

Dünya ülkelerine paralel düzeye çekilecek

Açıklamasında vergi indirimlerinin dünya ülkelerinin de gündemine girdiğini ve uluslararası firmaların giriş yapacakları ülkeleri belirlerken vergi oranlarına büyük önem verdiğini de dile getiren Bakan Ağbal: "Çok yakın zamanda, bir çok ülkenin vergi indirimine gittiğini görüyoruz. İrlanda'da kimi sektörler Kurumlar Vergisi'ni yüzde 12 olarak düzenledi. ABD'de de indirim yapılacağı haberleri var. Türkiye de bu indirimi 2006 yılında yapmış, yüzde 33 olan oranı yüzde 20'ye düşürmüştü..." dedi.