Vergi ödemelerinde izaha davet düzenlemesi

Maliye Bakanı Naci Ağbal, konut kredisi ya da kira geliri elde eden ev sahiplerini izaha davet edecek yeni bir düzenlemenin hayata geçirileceğini söyledi

Vergi ödemelerinde izaha davet düzenlemesi

Maliye Bakanı Naci Ağbal, vergi mükellefleri için "izaha davet" anlamına gelecek yeni bir düzenleme için çalıştıklarını söyledi. Pişmanlık ödemesi olarak tanımlanan sistem, konut kredisiyle ev alanlar ve kira geliri elde eden ev sahipleri ile ilgili bilgileri öncelikli olarak mükellefle paylaşacaklarını söyleyen Ağbal, bunu takip eden süreçte de mükellefi ödeme yapmaya davet edeceklerini söyledi.

Mükellef izaha dave edilecek
Yaptığı açıklamada söz konusu düzenlemenin bir nevi vergi affı niteliği taşıyacağını ve Maliye Bakanlığı'nın kötü gün dostu haline geleceğinin altını çizen Ağbal, yeni düzenleme ile pişmanlık vergisi, faizi ve cezasının ödenebileceği bilgisini verdi. Ağbal:

"Varsayalım ki ev alan bir kişi tapuya 100 bin TL beyan etmiş. Ancak bankadan aldığı kredi 200 bin TL. Biz diyoruz da tapu harcı ve beyanı kontrol edildikten sonra kullandığınız kredi bu, evinizin değeri bu. Aldığınız bedelden emin değiliz. Acaba eksik mi beyan verdiniz diye soracağız..." ifadelerini kullandı.

Mükellefe 15 gün düşünme süresi
Söz konusu düzenleme ile Maliye'nin incelemesini yaptığını, mükellefin de bu incelemenin ardından gelip vergisini ödem hakkına kavuştunuğu belirten Ağbal:

"Sistem hileli vergi suçları, sahte belgecilik gibi suçlar için geçerli değil." dedi.