Vergide sadeleşme inşaat sektörüne ne kazandırır?

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in "vergi mevzuatının netleştirilmesine" yönelik açıklamalarını değerlendiren Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir: "Bu uygulamanın inşaat sektörüne yansıması olumlu olacaktır..." dedi

Vergide sadeleşme inşaat sektörüne ne kazandırır?

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek' tarafından açıklanan vergi mevzuatının sadeleştirilmesi çalışmalarını değerlendirdi.  Demir, Bakan Şimşek'in duyurusunu yaptığı düzenlemenin önümüzdeki ay hayata geçeceği vurgusunu hatırlatarak: "Uygulamanın inşaat sektörüne olumlu yansıması olacağına inanıyoruz..." dedi. 

Türkiye ekonomisinin can damarı inşaat sektörü
İnşaat sektörü
nün Türkiye ekonomisinin can damarlarından biri olduğunu belirten Hamit Demir, kurulacak hükümetin ülkenin güvenoyunu net bir şekide almış olduğunu gözden kaçırmamak gerektiğini belirterek:

"Ekonomik reformları yapmak ve ülkeyi yeniden şaha kaldırmak için hükümetimizin oldukça kararlı olduğunu da görüyorum. Vergilerle ilgili yapılacak uygulamadan önce, sektör temsilcileriyle bir araya gelinip sektörün sorunlarının dinlenmesiyle böyle bir çalışmanın hayata geçirilecek olması, sektörümüzün gelişimi açısından büyük önem taşıyor" ifadelerini kullandı. 

Vergi mevzuatının sadeleşmesi fayda sağlayacaktır
Türkiye'de çok sayıda kavramın birbirine karıştığını ve vergi mükelleflerinin anlamakta zorluk çekti çok sayıda kavram bulunduğunu söyleyen Demir, önemli olanın sektörün ihtiyaç ve sorunlarının görülüp buna göre yol çizilmesi olduğunu vurguladı. Demir, özellikle arsa maliyetlerinden oluşan verginin inşaatçının sırtında bir yük olduğunu, yeni düzenleme ile birlikte özellikle arsa maliyetlerinden kaynaklanan artışlarda vergilendirmenin inşaatı koruyan bir noktaya taşınmasını arzu ettiklerinin altını çizdi ve:

"İnşaat sektörünün önünü açacak ve satışları artıracak bir diğer önemli noktada KDV’de yapılacak yeni bir düzenlemedir. KDV oranlarının yeniden gözden geçirilmesi ve sektörün önünü açan bir noktaya çekilmesi tüm sektör temsilcilerinin beklentisidir.  İnşaat sektöründe yaşanacak bir sıçrama hiç şüphesiz ki ülke ekonomisinin de sıçraması demektir. " dedi.

Demir, hükümetin inşaat sektörüne verdiği önemin herkes tarafından bilindiğini, bunun için de sektörün önünü açacak çalışmaların devam edeceğine inandıklarını da sözlerine ekledi. 

Firma Bilgisi: Demir Inşaat