Verimlilikte yalıtım ilk sırada

Bu yıl 33. kez kutlanacak olan Enerji Verimliliği Haftası, kaynaktan son kullanıma kadar enerjinin her aşamada verimli ve etkin kullanımına dikkat çekmeyi amaçlıyor.

Verimlilikte yalıtım ilk sırada

08.01.2014 / Posta Gazetesi

Bu yıl 33. kez kutlanacak olan Enerji Verimliliği Haftası, kaynaktan son kullanıma kadar enerjinin her aşamada verimli ve etkin kullanımına dikkat çekmeyi amaçlıyor. Enerjinin etkin ve verimli kullanılmasında öne çıkan çok sayıda faktör bulunuyor. Bunlar arasında son dönemde en çok gündeme gelen faktörlerden biri de “yalıtım” Yalıtım konusunda 49 yıllık bilgi birikimi ve uzmanlığa sahip İzocam’ın Genel Müdürü Nuri Bulut, Türkiye’nin 2012 yılında enerji hammaddeleri ithalatına ödediği rakamın tüm ithalat tutarının yüzde 25,4’üne ve yaklaşık 60,1 milyar dolara ulaştığına dikkat çekerek “bu düzeyiyle enerji ithalatı, dış ticaret açığının en önemli kısmını oluşturmaktadır” diyor.

Araştırmaları neticesinde 2012 yılında 236,5 milyar dolara ulaşan toplam ithalatın içinde enerji ithalatının yüzde 25,4 pay ile 60,14 milyar USD tutarında bir faturaya denk geldiğini söyleyen Bulut, “ Birincil enerji tüketiminin yerli üretimle karşılanamama oranı ise yüzde 72’yi aşmış durumda. Bu düzeyiyle enerji ithalatı, dış ticaret açığının en önemli kısmını oluşturmaktadır. Cari açığı daha düşük seviyelere indirmek ve enerjide aşırı dışa bağımlılığımızı azaltmak için enerji verimliliği ve uygulamaları şart. Yalıtımın önemi de bu noktada tüm etkileyiciliğiyle karşımıza çıkmaktadır. Yazın serinlerken, kışın ise ısınırken bulunulan ortamları uzun süre konforlu kılmak ve bunu sağlarken de sürdürülebilirlik önce yalıtımla olabilir. Bu nedenle binaları enerji tasarruflu hale getirmeli, enerjiyi verimli kullanmalı, yaşam tarzımızı ve davranışlarımızı değiştirmeliyiz” dedi.