Vezneciler metro istasyonu nerede?

Şişhane-Yenikapı uzatmasında yer alan ve 16 Mart 2014’te hizmete açılan Vezneciler metro istasyonu nerede konumlanıyor?

Vezneciler metro istasyonu nerede?

Bu yılın Şubat ayında resmi açılışı yapılan M2 yani Şişhane–Yenikapı uzatmasında bulunan Vezneciler metro istasyonu, 16 Mart 2014’te İstanbulluların hizmetine sunuldu. İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü öğrencileri ve çalışanları ile bölge halkına kolay bir ulaşım imkanı sunan Vezneciler istasyonu, Fatih ilçesinin Dar’ül Elhan Sokak Vezneciler’de konumlu.

Şehitlerin anısına…

İstanbul’un işgali sırasında bölgedeki karakolda şehit edilen askerlerin anısına adına “Vezneciler İstasyonu 16 Mart Şehitleri Girişi” verilen Vezneciler metro istasyonunun girişinde ayrıca olayı üç dilde anlatan anıt (mihenk taşı) da konuldu.

Vezneciler metro istasyonu özellikleri

Mart 2014’te açılan Vezneciler metro istasyonunun özelliklerini sıralarsak;

*Vezneciler İstasyonu yüzeyden 30 m. derinliğinde inşa edildi.

*Vezneciler İstasyonunda ve istasyon girişlerinde, engelli erişimine uygun şekilde uluslararası standartlar doğrultusunda; yürüme ve ikaz bantları, tutunma barları ve engelli asansörü tesis edilerek yüzeyden perona erişim kolaylığı sağlandı.

*Görme engelli vatandaşlarımız için zemine kabartılı yürüme yolu yapılarak istasyon girişinden perona kadar güvenli erişim sağlandı.

*Rayların altına titreşimi önleyici elastomer yastık uygulanarak, trenin sebep olduğu gürültü ve vibrasyon en aza indirilerek seyahat konforu arttırıldı. Projenin Tarihi Yarımada’da olması nedeniyle titreşim sönümleyici ve gürültüyü minimuma indiren ray bağlantı sistemleri tercih edildi.

Nerelere gidilebilir?

Vezneciler İstasyonu’ndan metroya binen yolcular,

*Taksim, 4.Levent ve Hacıosman yönüne,

*Yenikapı’ya  ve Marmaray aracılığı ile Üsküdar, Kadıköy ve Kartal yönlerine,

*Hafif metro (Yenikapı-Aksaray) uzatması tamamlandığında Otogar-Atatürk Havalimanı-Bağcılar-Başakşehir-Olimpiyat Stadı yönlerine ulaşabiliyor.

İstasyondan müzeye…

Vezneciler İstasyonu sahasında yapılan inşaat çalışmaları sırasında arkeolojik kazılarda da birçok önemli buluntuya rastlanmıştı. İstanbul Arkeoloji Müdürlüğü tarafından koruma altına alınan bu buluntulardan en önemlisi sayılabilecek Bizans dönemine ait (Opus Sectile) mozaiği İstanbul Arkeoloji Müze Müdürlüğü denetiminde kaldırıldı.