Vezneciler restorasyonundan tarih çıktı

İstanbul Üniversitesi'nin tarihi kapısı önündeki Vezneciler Darülfünun alt geçidi iyileştirme çalışmaları sırasında tahrip olan arkeolojik bulgular İstanbul Arkeoloji Müzesi'ne teslim edildi

Vezneciler restorasyonundan tarih çıktı

İstanbul Üniversitesi'nin tarihi kapısı önünde yer alan alt geçidin iyileştirme çalışmaları sırasında Hıristiyanlık öncesi döneme ait olduğu saptanan iki lahit kapağı bulundu. Kepçeler tarafından tahrip edilen tarihi bulgular İstanbul Arkeoloji Müzesi'ne teslim edildi. 

İstanbul 4 numaralı Koruma Kurulu tarafından onaylanan ve 5 Ağustos'ta başlanan Vezneciler Altgeçidi yenileme projesi sırasında rastlanan Hıristiyanlık öncesi döneme ait iki lahit kapağı, çalışmalar sırasında hasar gördü. Tarihi kaynaklarda nekropol olarak geçen bölgeden daha önce de, şu anda Müze'de sergilenmekte olan çok sayıda bulgu çıkarılmıştı. Radikal'den Fundanur Öztürk'ün haberine göre, tünelin yaklaşık 1 metre aşağısında bulunan lahit kapatları hakkında açıklama yapan Arkeolog Yiğit Ozar, bölgenin İstanbul başkent olmadan önce şehrin nekropolü olduğunu belirterek: '40'li ve 50'li yıllarka yapılan hafriyatlarda da benzer bulgular çıkmış durumda. Müzede daha önce yapılan kazılara ait başka lahitler de mevcut.' dedi. 

Tarihhi yarımadaya bu kadar inşaat yeter
Şişli Meslek Yüksekokulu Mimar Restorasyon Programı Öğretim Görevlisi İzzet Umut Çelik de, Hıristiyanlık öncesi döneme ait çok değerli bulgular olduğunun altını çizerek, Doğu Roma'nın Başkenti'ndeki inşaat çalışmalarının böylesine gelişigüzel yapılmasını eleştirdi. Çelik restorasyon çalışması öncesinde Arkeoloji Müzesi'nden danışmanlık hizmeti alınmamasını da eliştirerek: 'Bölgede başka taşınabilir küçük buluntuların çıkma ihtimali de çok yüksek ancak alt geçit iyileştirme çalışmaları hala sürüyor.' şeklinde konuştu.