Vilayet camiinde restorasyon tartışması

Fatih Sultan Mehmed döneminden kalma Cağaloğlu Vilayet Camii restorasyonu tartışmalara yol açtı

Vilayet camiinde restorasyon tartışması

Cağaloğlu'nda tarihi Fatih Sultan Mehmed dönemine dek geriye giden Vilayet Camii'nin restorasyonu tartışmalara neden oldu. Restorasyonu gerçekleştiren Yılmaz Yapı Taahhüt firması, geçirdiği bir yangın nedeniyle 1868'de yeniden yapılan caminin restorasyonunu savunurken, akademisyenler üslubun doğru olmadığı kanaatinde.

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2011 yılında yapılan ihaleyi kazanan Yılmaz Yapı Taahhüt firmasının sahibi Yusuf Yılmaz, tüm hazırlık çalışmalarının bilimsel ölçütlere uygun olduğunu savundu. Radikal'den Ömer Erbil'in haberine göre, Yusuf Yılmaz, eski görüntülerden çıkan renklere uygun bir restorasyon gerçekleştirdiklerini söyledi. Eski boyanın kazınmasıyla birlikte alt taraftan benzer renklerin çıktığını aktaran Yılmaz kurulun gönderilen tüm bilgi ve belgeleri onayladığını belirtti. 'Pırıl pırıl olduğu benim de dikkatimi çekti ama zamanlar solar, diye düşündük. Tamamen Koruma Kurulu'nun isteği doğrultusunda hareket edildi.' dedi. 

Restoratör ve mimar Prof. Dr. Zeynep Ahunbay da, restorasyonu fazlasıyla pırıl pırıl ve yeni olduğu gerekçesiyle eleştirdi. Ahunbay, söz konusu üslubun XIX. yüzyıl eklektir mimari üslubun yerine Afrika kökenli bir tarz uygulandığını belirterek: 'Hiç hoş durmuyor. Her alttan çıkan üste taşımak gerekir mi bilemiyorum.' şeklinde konuştu.