Vize krizi Türklerin ABD'den konut alımını etkiledi mi?

Vize krizi Türklerin ABD'den konut alımı eğilimini etkilemedi. Uzmanlar ABD yatırım pazarının popülaritesini koruduğuna dikkat çekiyor.

Vize krizi Türklerin ABD'den konut alımını etkiledi mi?

Özellikle son dönemlerde Türk konut alıcılarının gözde pazarlarından biri konumuna yükselen ABD, ikili ilişkilerdeki sıkıntılara karşın popülaritesini korumaya devam ediyor. Vize krizi ile birlikte Türk yatırımcıların ABD pazarına yönelik ilgisinde bir değişim yaşanma potansiyelini değerlendiren uzmanlar, bu ana dek Türklerin ABD'ye ilgisinde bir kaybın gözlenmediğine dikkat çekiyor.

Türkler ABD'ye ilgi göstermeye devam ediyor

Vize krizi, Türklerin ABD'den konut satın alma eğilimini etkilemedi. Uluslararası emlak piyasasında çalışmalarını sürdüren uzmanlar ABD ile yaşanan krizin Türklerin bu ülkeden konut alımını, en azından şimdilik etkilemediğine dikkat çekiyor. Sotheby's International Realty'nin uluslararası emlak uzmanlarından Almila Gözen, ABD'nin uzunca bir süredir Türklerin emlak yatırımı için tercih ettiği ülkelerin başında geldiğini söyledi. ABD krizinin Türklerin alımlarında bir düşüşe neden olmadığını, ortaya çıkan tedirginliğe rağmen, ABD'nin halen yatırımcıların en çok ilgilendiği bölgelerden biri olmaya devam ettiğini vrgulayan Gözen: "ABD’de konut satın almak için ABD’ye seyahat zorunluluğunun olmaması, gelişmiş teknolojilerden faydalanarak oradaki konutların internet üzerinden görülebilmesi ve uluslararası düzeyde hizmet veren emlak şirketlerinin yardımları Türk yatırımcılar için uygun bir ortam sağlıyor. Aldığı konutu tamamen yazlık amacıyla kullanmak isteyen ve şu an geçerli bir vizesi olmayan yatırımcılar ise bu konutları kiraya vererek krizi fırsata çevirebiliyorlar." dedi.

ABD'de konut satın almak için vize gerekmiyor

Gözen, Türklerin ABD'ya yönelik yatırımlarının dolar bazında gelir getiren ve stabil bir ülkeye yatırım yönüyle dikkat çektiğini ve ABD'den konut satın almak için vize ya da Gree Card gerekmediğini de belirterek: "Müterilerimize geniş portföye sahip olduğumuz Kaliforniya bölgesinden ihtiyaçlarına en uygun evi seçmeleri konusunda danışmanlık yapıyoruz. Gerekli tüm evrakları elektronik ortamda iletebiliyor, kredi başvurusu gibi ıslak imza gerektiren dokümanları da gönderebiliyoruz" şeklinde konuştu. 

Türklerin ABD'deki gözde kentleri ve alım nedenleri

Gözen Türklerin özellikle Kalifornia, New York ve Florida gibi eyaletleri tercih ettiğini ve yatırımın esas olarak dolar bazında kira getirisi elde etmek ve yazlık olarak kullanmak gibi amaçlarla edinildiğini belirterek:  "Türkler daha çok ABD’de dolar bazında kira getirisi elde etmek, yazlık ev olarak kullanmak, ABD’de öğrenim gören çocuklarının olması, çalışmak ya da iş kurmak amacıyla uzun süreli veya sürekli oturacakları bir konuta ihtiyaç duymaları gibi nedenlerle bu ülkede yatırım yapmayı tercih ediyorlar. " dedi. 

Trump seçildi, Türklerin ilgisi yükseldi

Türklerin ABD konut piyasasına ilgisi Trump'ın ABD Başkanlık seçimlerini kazanması ile daha da yükseldi. Uzmanlar vize krizi öncesinde Türklerin 2017 yılı genelindeki toplam alım tahminini 70 bin adet olarak sunmuştu. ABD ekonomisinin güven veren yapısı, güçlü hukuki sistem, tapu sigortası ve yüksek getiri potansiyeli de Türk yatırımcıların ABD'ye yönelik ilgisinin daha da yükselmesine yol açtı. ABD Genelinde yıllık ortalama konut satış potansiyeli 5.7 milyon adet düzeyinde seyrediyor.