Vodafone Arena'da 4 metre tartışması büyüyor

Beşiktaş'ın yeni stadyumu Vodafone Arena'nın avam projeye aykırı olarak 4 metre yüksek inşa edildiği ortaya çıktı. Konu İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde gündeme gelecek...

Vodafone Arena'da 4 metre tartışması büyüyor

Beşiktaş'ın yeni stadyumu Vodafone Arena'nın planlara uygun biçimde inşa edilmediği ortaya çıktı. İstanbul 3 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü tarafından onaylanan plana aykırı olarak 4 metre daha yüksek inşa edilen Vodafone Arena konusu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde gündeme gelecek.  

Vodafone Arena inşaata aykırı biçimde tamamlandı
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul 3 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından onaylanan Vodafone Arena projesinin, kurul kararına aykırı biçimde hayata geçirildiğini saptadı. Stadyumun kot kesiminde 2 metre, çatıdan ise 2 metre olmak üzere toplamda 4 metrelik bir fazlalık belirleyen İBB konuyu Meclis toplantısında ele almaya hazırlanıyor.

İBB'den yeni plan atağı
Vodafone Arena'nın yükseklik konusunu çözmek üzere harekete geçen İstanbul Büyükşehir Belediyesi ise yeni bir plan hazırlığı içine girdi. Bugün İmar ve Bayındırlık Komisyonu tarafından İBB Meclisi'ne sunulması beklenen konuyla ilgili olarak da itirazlar gelmeye başladı. İtirazlar, plan hiyerarşisinin çiğnendiği ve yeni planın ilk olarak Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'na gitmesi ekseninde biçimleniyor. Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan İBB Meclis üyesi Hüseyin Sağ: "İBB, Kurul'u hiçe sayarak, stat için plan değişikliğine gidiyor ve 4 metreyi yasallaştırıyor..." dedi.