Votorantim'den Türkiye'ye 140 milyon Euro'luk yatırım

Dünyanın en büyük çimento üreticilerinden Votorantim Cimentos, Sivas fabrikasının kapasitesi artırma hedefi kapsamında 140 milyon Euro'luk yatırım kararını duyurdu

Votorantim'den Türkiye'ye 140 milyon Euro'luk yatırım

Dünyaca ünlü çimento üretici firması Votorantim Cimentos, Sivas'taki fabrikasının üretim kapasitesine artırma projesi kaysamında 140 milyon Euro'luk yatırım kararı aldığını açıkladı. Yatırımlar birlikte Sivas Çimento Fabrikası'nın mevcut kapasitesi üç kat daha artarak yılda 0.6 milyon dondan 1.8 milyon tona ulaşacak. 

Türkiye’de üretim kapasitesinin tamamını kullanan Votorantim Cimentos, Sivas yatırımının ardından pazardaki gücünü daha da arttıracak. Halen, Votorantim Cimentos’un Türkiye’deki toplam 3 milyon ton çimento üretim kapasitesi içinde %19 paya sahip olan Sivas Fabrikası’nın bu oranı, yeni yatırım ile birlikte yüzde 42’ye yükselecek.

Temeli Haziran ayında atılacak fabrika, sadece yapım aşamasında 700 kişiye istihdam sağlayacak ve çimento üretimine 2017 yılında başlanacak. Votorantim Cimentos’un sektörünün en çok talep gören ürünleri olan CEM I ve CEM II çimento üretimi, çimento pazarındaki gelişmeler ve talep doğrultusunda Sivas Fabrikası’nda yapılacak. 

Votorantim'in Amerika dışındakı en büyük yatırımı
Votorantim Cimentos 2015-2018 dönemi için 1.61 milyar avroluk yatırım paketini açıkladı. Bu yatırım paketi kapsamında, şirket Brezilya’da beş, Bolivya’da bir yeni fabrika yatırımı ile birlikte Sivas’ta olduğu gibi mevcut tesislerinin kapasite artırımını  ve modernizasyonu  hedeflemektedir. Votorantim Cimentos’un Sivas’ta yapacağı 140 milyon avroluk bu yatırım, aynı zamanda bu yatırım paketi kapsamında şirketin Amerika kıtası dışındaki en büyük yatırımı olacak.

Votorantim Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş. CEO’su Mustafa Şefik Tüzün, “Votorantim Cimentos, Türkiye inşaat sektöründeki potansiyeli görmektedir ve bu yatırım Türkiye pazarındaki varlığımızı güçlendirmek yönündeki kararlılığımızın en önemli göstergelerinden biridir. Sivas yatırımının Türkiye çimento sektörüne de büyük bir dinamizm ve rekabet getireceğine inanıyoruz” dedi