WILO’da yüzde 100 müşteri memnuniyeti hedefi

WILO’nun, Hedef Paylaşım Toplantısı’nda konuşan Ercüment Yalçın, 2014 yılında yüzde 100 müşteri memnuniyeti hedeflediklerini söyledi

WILO’da yüzde 100 müşteri memnuniyeti hedefi

21 Şubat 2014 / emlakwebtv
WILO’nun tüm yetkili servisleri, İstanbul’da gerçekleştirilen Hedef Paylaşım Toplantısı’nda bir araya geldi. Satış sonrası müşteri memnuniyetini sürekli kılmak için yetkili servislerine yönelik eğitim ve toplantılara büyük önem veren WILO, Yetkili Servisler Hedef Paylaşım Toplantısı’yla 2013 yılının deneyim ve birikimini 2014 yılına taşıdı. 2013 yılının sektör ve şirket açısından değerlendirildiği toplantıda 2014 yılına yönelik strateji ve hedefler paylaşıldı. 

Yalçın: “hedefimiz hizmetlerimizi yüzde100 memnuniyete çıkarmak"
WILO Türkiye Genel Müdürü Ercüment Yalçın, satış sonrası sürecin önemine değinerek mutlak müşteri memnuniyeti için kusursuz bir sistem yaratmayı amaçladıklarını ifade etti. Yalçın konuşmasında, yükselen satış grafiğinin yanı sıra hızlı ve etkili servis desteğinin önemine değindi. Satış sonrası hizmet dönüşlerinde yüzde 98’lik bir müşteri memnuniyeti yakaladıklarını ifade eden Yalçın, “2014 yılında en önemli hedefimiz; yüzde 2 oranında olan memnuniyetsizliğin nedenlerini anlayarak servis hizmetlerimizi yüzde100 memnuniyete çıkarmak" dedi.