Yabacılara oturum iznine destek

İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İşadamları Derneği (İMSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ziya Mescioğlu, Türkiye'den 'belli fiyatın üzerinde ev alana' uzun süreli oturma ve çalışma izni verilmesinin inşaat sektöründe ve ekonomide ciddi bir hareketlenme sağlayacağını kaydetti.

Yabacılara oturum iznine destek

Türkiye’ye yabancı sermaye girişini teşvik etmek için gündeme gelen konut alana oturum izni verilmesi önerisine inşaat sektöründen destek geldi. İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İşadamları Derneği (İMSİAD) Başkanı Namık Ziya Mescioğlu yasal düzenlemenin yapılması durumunda konut alan yabancıların sayısında ciddi bir artışın yaşanacağını söyledi. Bu artışında Türkiye ekonomisine doping etkisi yapacağını ifade etti.  Başta Körfez Ülkeleri olmak üzere, Türkiye’nin yabancı yatırımcıların merceği altında olduğunu söyleyen Mescioğlu, geçen yıl 22 bin 830 konutun yabancılara satıldığını belirterek, "2015 yılında ülkemizde satılan konut sayısı bir önceki yıla göre yüzde 10,5 artışla 1.3 milyona ulaştı. Yabancılara yapılan konut satışı ise yüzde 20,5 arttı. En çok konut alanlar Irak, Suudi Arabistan, Kuveyt, Rusya ve İngiltere vatandaşları olurken, tercih edilen illerimiz de sırasıyla İstanbul, Antalya, Bursa ve Yalova oldu." dedi. Avrupa ülkelerinde olduğu gibi 500 bin dolar gibi yüksek rakamlar alt sınır olarak belirlenir ve daha yüklü yatırım yapanlara da daha uzun süreli oturum hakkı ve vatandaşlık verilirse, önemli bir artış olacağını belirten Mescioğlu, "Türkiye cazibe merkezi haline gelir, buna mukabil inşaat sektöründe ve ekonomide de ciddi bir hareketlenme yaşanır." diye konuştu. Yasal düzenlemenin yapılması durumunda geçen yıl elde edilen 5 milyar doların ilk etapta 10 milyar dolara çıkması bekleniyor.

‘Yabacılar güvence altına alınmalı”
İMSİAD Başkanı Mescioğlu, yaşanacak hareketliliğe bağlı olarak, yabancı yatırımcıların güvence altına alınmasının şart olduğunu belirtti. Yüksek fiyatlardan konut alan yabancıların seçici olacağını söyleyen Mescioğlu, Yabancıların konut alımlarında farklı fiyatlar uygulanmamalı. Ayrıca ciddi komisyonlar istendiği konuşuluyor. Bu haklardan faydalanacak olan yabancılar da aldıkları gayrimenkulleri 5 ile 10 yıl arası bir süre satamamalı. Diğer taraftan; yabancılara imar planlarında değişiklik yapılmayacağına dair bir güvence de verilmeli." dedi.