Yabancı çalışanlar nerede oturuyor?

Türkiye’de inşaat başta olmak üzere pek çok sektörde görev yapan yabancı çalışanlar nerelerde yaşamayı tercih ediyor? İşte yanıtı…

Yabancı çalışanlar nerede oturuyor?

Haber: Elif Akın
Türkiye’de faaliyet gösteren yabancı menşeili şirketler, genel müdür, CEO, CFO, fabrika müdürü gibi kilit pozisyonlara kendi kültürlerini ve kurallarını iyi bilen çalışanlarını atamayı tercih ediyor. İnsan kaynakları sitesi Secretcv.com’un verilerine göre şu anda Türkiye’de 23 bin 298 yabancı çalışan bulunuyor ve bu kişilerin yüzde 53’ü İstanbul, yüzde 8’i İzmir, yüzde 6’sı ise Ankara’da çalışıyor. Peki, ağırlıklı olarak inşaat, perakende, finans, turizm ve teknoloji alanlarında görev yapan bu yabancı çalışanlar (expatlar) nerelerde oturmayı tercih ediyor?   

Çocuklu expatlar güvenlikli siteleri seçiyor
Baraka Consulting Kurucusu ve Genel Müdürü Reha Abi, expatların konut seçiminde medeni hallerinin etkili olduğunu söylüyor. Abi’ye göre bekar expatlar genelde şehir merkezindeki rezidansları tercih ederken, evli ve çocuk sahibi olanlar ise daha çok markalı konut projelerini ya da bahçeli, güvenlikli, sosyal alanları geniş olan sitelerde yaşamayı seçiyor. Artık Türkiye’de faaliyet gösteren yabancı şirketlerin yanında Türk şirketlerin de expat getirmeye başladığını söyleyen Abi, LC Waikiki’de 4 expatın görev yaptığını belirtiyor. Ayrıca üst düzey yöneticilerine penthouse ya da rezidans kiralayan şirketler de bulunuyor.   

Doğa ve tarih iç içe olmalı
Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun ise Türkiye’de görev yapan yabancı iş adamları ve üst düzey yöneticilerin İstanbul’da ağırlıklı olarak 3 bölgeyi tercih ettiklerini söylüyor. Bu bölgelerin Avrupa yakasında Yeşilköy, Florya ve Kemerburgaz, Anadolu yakasında ise Çengelköy ve Anadoluhisarı hattı olduğunu belirten Erilkun, “Yabancı iş adamları ve yöneticilerin tercihlerindeki en önemli etkenler, tarihi dokuyu ve doğanın mümkün olduğunca bir arada bulunması. Yoğun ve stresli mesai sonrasında gerek konfor olarak ülkelerindeki standartlara yakın gerekse şehrin trafiğinden ve karmaşasından mümkün olduğunca arınmış bölgeleri tercih ediyorlar” diyor.

Müstakil yapılar öne çıkıyor
Erilkun şöyle devam ediyor: “Özellikle Yeşilköy ve Çengelköy’deki mistik, tarihi özelliği bulunan müstakil yapılar yabancı müşteriyi cezbediyor. Şayet tarihi ve merkezi bir lokasyonda modernize bir yerleşimi tercih ediyorsa Anadolu Hisarı, Kandilli sırtları ya da Çengelköy’de Nato Yolu’na çıkan üst kısımlar ilk tercih oluyor. Bu tür tercihlerde ise güvenlik ve müstakil bahçe talebi öne çıkıyor. Florya’yı tercihte sebep havaalanına yakınlık olurken, Kemerburgaz ise Maslak – Levent iş merkezlerine yakın konumundan dolayı tercih ediliyor.”

Secretcv.com verilerine göre en fazla expat İstanbul'da bulunuyor

Bölgelere göre dağılımı

Kişi Sayısı

Yüzde

İstanbul

12384

53

İzmir

2046

8

Ankara

1416

6

Antalya

1284

5

Bursa

1056

4

Kocaeli

336

2

Denizli

63

1

Diğer

4887

21