Yabancı istikrara geliyor

Yabancılara konut satışındaki patlamayı değerlendiren sektör temsilcileri istikrar ve güven ortamının Türkiye'yi cazip bir merkez haline getirdiğini söyledi

Yabancı istikrara geliyor

TÜİK verilerine göre Haziran ayı içerisinde yabancılara bin 703 konut satıldı. Geçen yılın aynı döneminde gerçekleşen 783 konut satışına kıyasla büyük bir sıçrama anlamına gelen TÜİK verisini değerlendiren sektör temsilcileri, istikrar ve güvenin, Türkiye'yi cazibe merkezi haline getirdiğini söyledi. 

İnanlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İnan, İstanbul'da 500 bine yakın yabancının yaşadığını ve şehrin nüfusu 20 milyon olduğunda yabancı sayısının da 2 milyona çıkacağını söyledi. Bu durumun konuta yabancı ilgisini körükleyeceğini belirten İnan: 'Gayrimenkul piyasası yabancı yatırımcının etkisi altına girecek. Bu da bize her zaman istikrarın ve güvenin kazandığını gösteriyor.' dedi. 

İstikrar sürerse satış artacak
Özellikle Azerbaycan, İran, Kadar ve Suudi Arabistan gibi ülkelerden talep aldıklarını açıklayan Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya da, yabancıların tümünün oturum için bireysel olarak talep gösterdiğini söyledi. İstikrardaki artışın devamıyla satış oranlarının yükseleceğini söyleyen Çetinsaya:'Her ay yabancı satışındaki artışı görüyoruz. Bu daha da artacak.' dedi.