Yabancı konut pazarı 20 milyar dolar seviyesine ulaşır

Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu, bugün itibarıyla 4.5 milyar dolar olarak gelişen yabancıya konut satışı pazarının, gelecek yıllarda 20 milyar dolara ulaşabileceğinin öngörüldüğünü söyledi

Yabancı konut pazarı 20 milyar dolar seviyesine ulaşır

Dün başlayan ve yarın Ekonomi Bakanı N. Zeybekçi'nin katılımıyla sonlanacak olan "Türk Gayrimenkul Sektörünün Körfez Yatırımcıları ile Buluşması" çalıştayı, inşaat sektörünün önde gelen temsilcilerinin katılımıyla sürüyor.

Özen Kuzu: "Yabancıya 20 milyar dolarlık satış hedefi"
Çalıştayın ikinci gününde görüşlerini açıklayan Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu, toplam konut satışı içinde yüzde 2'lik paya ve 4.5 milyar dolar olarak gerçekleşen ticaret hacmine sahip, yabancıya konut satışı pazarının önümüzdeki senelerde 20 milyar dolara ulaşabileceğini söyledi. Bu dev hedefte en önemli payın Mütekabiliyet Yasası'nda olduğunu hatırlana Kuzu:

"Şimdiye kadar 3 yıllık dönemde bu noktaya bizi başarıyla getiren Mütekabiliyet Yasası’nın güncel gelişmeler ışığında ‘konut satın alana vatandaşlık ya da oturum hakkı’ gibi verilecek yeni teşviklerle yenilenmesinin de büyük etkisi olacağını düşünüyorum." dedi. 

Yabancı yatırımcı için cazip bir ülke: Türkiye
Açıklamasında Türkiye'nin yabancı yatırımcı için cazip bir ülke haline gelişinin Türk insanı için de gelir seviyesinde yükselmeyi sağlayan bir etken olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Kuzu, böylece vatandaşların yeni oturum alanlarına yöneltiğini, konut satışının da buna paralel olarak yükseldiğini söyledi. Kuzu, bir deprem ülkesi olan Türkiye'de yapı stoğunun gözden geçirilmesi gerekliliğinin de sektörün hareketliliğinde rol oynadığını beilrterek:

"Sadece İstanbul değil, Türkiye’de nüfusu 1 milyonun üzerinde 20 şehrin bulunması gayrimenkul sektörü için yabancı yatırımcıyı kendisine çekecek başlıca etkenler arasında bulunuyor. " ifadelerini kullandı. 

"