Yabancı şirketlerin sektöre ilgisi azaldı

Ekonomi Bakanlığı verileri, yabancı şirketlerin Türkiye'ye yaptığı gayrimenkul yatırımlarında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 22.3'lük düşüş yaşandığını ortaya koydu

Yabancı şirketlerin sektöre ilgisi azaldı

Ekonomi Bakanlığı verilerine göre yabancı sermayeli şirketlerin Türkiye gayrimenkul sektörüne olan ilgisi önemli biçimde düştü. Geçen yılın ilk beş aylık dönemine kıyasla 2015 yılında yüzde 22.3'lük bir düşüş yaşandı. Ekonomi uzmanları bu düşüşün, başta seçim ve Suriye sorunu olmak üzere lokal problemlerden kaynaklandığı üzerinde duruyor

Yabancı sermayeli şirketlerin alım kategorisinde düşüş
Geçen yıldan bu yana yaşanan bu düşüşün altını çizen Ekonomi Bakanlığı verileri, geçen yılın Ocak-Mayıs döneminde yapılan 1 milyar 683 milyon dolarlık yatırımı, bu yılın ilk beş ayı itibariyle 1 milyar 307 milyon dolara gerilediğini vurguladı. 

2015 yılında aylara göre yatırım değerleri
Ekonomi Bakanlığı verilerine göre, Ocak ayında yapılan 257 milyon dolarlık yabancı sermayeli şirket yatırımlarını, Şubat ayı içindeki 219 milyon dolarlık alımlar izledi. Mart ayında 289 milyon dolarlık yatırım yapılırken, bu rakam Nisan'da 232 milyon dolar düzeyine düştü. Yılın en yüksek yatırım bedelinin yapıldığı Mayıs ayında ise toplam tutar 310 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Yabancı sermayeli şirket sayısında düşüş
Milliyet Gazetesi'nde yer alan habere göre, Türkiye'de kurulan "uluslararası sermayeli şirket sayısında" da yüzde 7.9'luk bir düşüş yaşandı. 2014 yılının Ocak-Mayıs dönemini kapsayan ilk 5 ayında bin 847 uluslararası şirket kurulurken, bu sayı 2015 senesinin ilk beş ayında bin 701 'e düştü.