Yabancı Torun Center’la güven tazeledi

Mapfre Grup şirketi Mapfre Genel Sigorta, Torun Center ofis kulesinin 10 katını yaklaşık 67 milyon dolarlık yatırımla satın aldı

Yabancı Torun Center’la güven tazeledi

26 Haziran 2013 / Bülent Yoldaş / Posta Gazetesi

Mapfre Grup şirketi Mapfre Genel Sigorta, Torun Center ofis kulesinin 10 katını yaklaşık 67 milyon dolarlık yatırımla satın aldı. Bu alım yabancı yatırımcının Türkiye’ye ilişkin güven tazelemesi olarak değerlendirildi

Torunlar GYO’nun, İstanbul’un merkezinde Ali Sami Yen arazisi üzerinde hayata geçirdiği Torun Center projesinde yer alan ofis kulesi, Mapfre Genel Sigorta’nın yeni adresi olacak. Genel müdürlük ofisi olarak kullanılmak üzere Torun Center ofis kulesinin yüzde 18’ini alarak toplu alım gerçekleştiren Mapfre Genel Sigorta, Türkiye’deki faaliyetlerini kuledeki 10 katta sürdürecek. Yaklaşık 67 milyon dolar yatırım değeri taşıyan bu satışla bugüne kadar tek bir markaya toplu olarak gerçekleştirilen en büyük hacimli ofis satışı tamamlanmış oldu.

Yabancı Türkiye’den umutlu
Torunlar GYO Yönetim Kurulu Üyesi Emre Torun, Türkiye ekonomisine duydukları güvenle yatırımlarına devam etmeyi hedeflediklerini vurguladı. Torun, "Yabancı yatırımcı Türkiye'den umudunu kesmiyor, aksine artarak devam bir ilgi ve güven söz konusu. Bu sözleşme ile de yabancı yatırımcı güven tazeliyor" diye konuştu. Mapfre Genel Grubu CEO’su Serdar Gül ise, “Torun Center ofis kulelerinin prestijli bir proje olduğuna inanıyor, lokasyonu ve yüksek standartlarda sunacağı hizmet ile marka değerimize uzun vadede katkı sağlayacağını düşünüyoruz” dedi.

Yabancıya satış 5 ayda yüzde 15 arttı
Birçok ülkeye satış yaptıklarını anlatan Torun, ağırlığın Arap ve Türki Cumhuriyetleri olduğunu dile getirdi. Mall of İstanbul'daki haziran satışlarının yaklaşık yüzde 60'nın 1 Haziran'dan sonra yabancılara satıldığı bilgisini veren Torun, "Yani ocak ile haziran ayını kıyasladığımız zaman satışlarımızda yüzde 15'lik bir artış var. Yabancılarda daha fazla bir artış var. Çünkü o zaman mütekabiliyet yasası yoktu, bunu kıyaslayabiliyoruz. O yüzden yabancıların Gezi olaylarından etkilendiğini gözlemleyemiyoruz. Başka firmaların farklı gözlemleri olabilir" şeklinde konuştu.

 2 ayda 300 milyon TL’lik satış
Ofis ve rezidans olmak üzere üç bloktan oluşan Torun Center’da, zeminden 160 metre yüksekliğinde olan konut kuleleri 42 kattan, ofis kulesi ise 36 kattan oluşuyor. Toplam 241 bin metrekare inşaat alanına sahip olan projede 69 bin metrekare konut ve 87 bin metrekare ofis ve ticari alan bulunuyor. Torun Center’da, projenin lansmanın yapıldığı tarihten itibaren 2 ayda 300 milyon TL’lik ön satış gerçekleşti. Bu rakamın 101 milyon TL’si konut, 199 milyon TL’si ofis satışlarından oluşuyor. Torunlar GYO’nun projelerinin genelinde 2012 yılından bugüne kadar yabancıya 260 milyon TL’lik satış yapıldı. 2013 yılında ise bu rakamın 360 milyon TL’ye yükseltilmesi hedefleniyor.

 

 

Proje Bilgisi: Torun Center