Yabancı Türkiye’yi riskli buluyor

Türkiye, gayrimenkulde yabacılar açısından en popüler ülkelerin başında olmakla birlikte sektörle ilgili belirsizlikler yabancıya güven vermiyor ve ilgi yatırıma dönmüyor

Yabancı Türkiye’yi riskli buluyor

10 Nisan 2013 / Bülent Yoldaş / Posta Gazetesi
EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, yabancı yatırımcıların Türkiye’ye girmeyi riskli bulduklarını ifade etti.
Aslında yabancı gayrimenkul yatırımcısının birçoğunun sektöre girmekte hevesli olduğunu ancak temkinli davrandıklarını anlatan Yazıcı, “Göründüğümüzden daha riskli olduğumuzu fark etmişler. Gelmek istiyorlar ancak temkinliler. Şimdilerde ağırlıklı olarak Türk ortakla iş yapma modası var gibi görünüyor. Tek başına bir ülkeye girmek istemiyorlar” dedi.

Belirsizlikler korkutuyor
Yabancı yatırımcıların Türkiye’ye ilişkin gördükleri risklere değinen Yazıcı, “Mevzuatsal değişikliklerin aniden yapılabilmesini anlayamıyorlar. Bunların başında GYO’ların vergi avantajının gündeme gelmesi. Diğer bir konu ise, şahısta ve şirkette farklı KDV ve vergi oranlarının uygulanıyor olması. Son dönemde ortaya çıkan şahıslara yönelik gelir vergisi konusu özellikle Ortadoğulu yatırımcıları rahatsız ediyor, onlar vergiye yatkın bir toplumda olmadıklarından çekinceleri doğuyor. İmar planları prosedürlerini anlayamıyorlar. İmar durumlarının değişmesi ve iptali konusundaki kararları yakından takip ediyorlar. İmarın, ruhsatın hatta iskanın bile iptal edilebilir olmasını ve bunların kazanılmış hak olmamasını algılayamıyorlar” diye konuştu.

Hukuka güvenmiyorlar
Yabancı gayrimenkul yatırımcıları açısından Türkiye’de ihtisas mahkemelerinin olmamasının da büyük bir sorun olarak algılandığı bilgisini veren Yazıcı, “Eğer bir gayrimenkul yüzünden işleri hukuka düşerse yıllarca bekleyeceklerinin farkındalar. Ruhsat iptali ve plan iptal davalarını, bunların inceliklerini bile öğrenmişler, çok detaylı, bizi şaşırtan detaylarda sorular soruyorlar” dedi.