Yabancı yatırımcıda "belirsizlik" sıkıntısı

Yabancıya konut satışında son aylarda yaşanan düşüşü değerlendiren DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz,Yılmaz: "Siyasi belirsizlik, yabancı pazarı da etkiliyor..." yorumunu yaptı

Yabancı yatırımcıda

DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, başta hükümetin kurulamaması olmak üzere siyasi-sosyal belirsizlik ortamının yalnızca iç pazarı değil, yabancı pazarı da etkilemeye başladığını söyledi. Hürriyet'ten Gülistan Alagöz imzalı habere göre, kurumsal yabancı yatırımcının, ülkenin siyasi durumundaki netleşmeye önem verdiğini vurgulayan Yılmaz:

"Şu an için yabancıların beklemeye geçmesi bir karamsarlık yaratmamalıdır. Bu uzun soluklu bir süreçtir ve sorunlar çözümlenebilir..." ifadelerini kullandı.

Dubai Fuarı umudu
Açıklamasında Dubai'de gerçekleşecek gayrimenkul fuarının da önemine dikkat çeken Ziya Yılmaz, onlarca Türk inşaat firmasının fuara katılacağını ve etkinlik sayesinde de önemli bir talebin oluşacağını vurguladı. Yılmaz, Ocak ayında Ankara'ya yapılan gayrimenkul çıkarması sonrasındaki gelişmelerin büyük bir umut kaynağı olduğunu da vurgulayarak:

"Ancak, olumlu bir biçimde ilerleyen süreç, seçim engeline takıldı. Sektör için zorunlu olan görüşmeler kaldığı yerden devam etmelidir. Bunun için de hükümetin bir an önce kurulması gerekmektedir.." dedi. 

Burnumuzun ucunu göremiyoruz
Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu da, yabancıya satış kategorisinde son aylarda yaşanan düşüşe değinerek, Ağaoğlu şirketler grubunun bu zorlu süreçten "Ortadoğu'daki güçlü bağlantıları sayesinde" etkilenmeden kurtulduğunu söyledi. Buna karşın, pazarın genelinde yabancıya satışta düşüş yaşandığını vurgulayan Ağaoğlu:

"Rahmi Koç'un 2001 krizinde söylediği, gözlüklerim buğulu, burnumun ucunu göremiyorum' sözü bugün için de geçerli..." dedi. 

 

Firma Bilgisi: Dap Yapı