Yabancı yatırımcının büyük gücü

Nova Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Temeltaş, Türk gayrimenkul sektörünün yabancı yatırımcının ilgisiyle büyümesini sürdüreceğini açıkladı

Yabancı yatırımcının büyük gücü

TÜİK tarafından açıklanan konut satış istatistiklerini değerlendiren Nova Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Temeltaş, Türk gayrimenkul sektörünün özellikle yabancı alıcının ilgisiyle bir hayli hareketlendiğini söyledi. 

Yabancı Yatırımcı Kazandırıyor
Yabancı yatırımcının gayrimenkul için Türkiye’yi seçmesinin ülke ekonomisi ve yeni yapılan projeler için büyük bir katkı olduğunu vurgulayan Ahmet Temeltaş, ‘’Özellikle Körfez ülkelerinden yoğun bir ilgi var.  Başta olumlu Türkiye imajı, ekonomik göstergeler, iklim, kültür ve dini açıdan benzer değerlerin paylaşılması en büyük nedenlerden diyebilirim. Bu da inşaat şirketlerini daha da cesaretlendiriyor’’ dedi.

Doların yükselişi ve konut piyasasına etkisi
Dolardaki yükselişin konut fiyatlarına yansımasına ilişkin görüşlerini aktaran Temeltaş şunları söyledi: Doların yükselmesi de genel olarak yerli yatırımcı için gayrimenkul alımını durduruyor ve kararsızlığa yol açıyor. Bölgesel olarak değişmekle beraber yabancı yatırımcının da ilgisini arttırıyor. Her sektörü etkilediği gibi gayrimenkul sektörüne de bu yansıyor.

Sözünde durmayan firmalar
Ekonomik faktörler dışında en büyük sıkıntının projelerin zamanında teslim edilmemesi olduğunu bildiren Temeltaş, ‘’Bu yüzden bazen marka olarak adlandırılan projeleri de işini profesyonel yapan doğru kişileri de bu genel sıkıntılar etkilemekte ne yazık ki’’ diye ekledi.

Yüksek Kira Garantili Satış Her Zaman Gerçekçi Değil

Nova Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Temeltaş, ‘’Gayrimenkul projelerinin yüksek kira garantili satış politikalarını doğru bulmuyorum. Yüksek kira garantisi vermek, satış tekniği olarak yorumlanabilir. Bunun gibi garantiler aldatıcı olabilir. Araştırmak gerekiyor. Kira garantisi verebilmek için kira kontratı yapılmış hazır kiralanmış yerler önerilebilir. Onun dışında bölgedeki yaklaşık kira gelirlerini müşteriye doğru anlatıp daha gerçekçi olmakta fayda var’’ dedi.

Markalı konut projeleri müşteri gözünde daha güvenilir olduğunu dile getiren Ahmet Temeltaş, “Çünkü marka olmasındaki en büyük neden projenin zamanın da teslim edilip gerçekten anlatıldığı gibi sonuçlanmasında yatıyor. Alıcının en büyük beklentisi prim. Bu beklentiyi gerçekleştirmiş, memnuniyeti sağlamış proje her zaman marka olmaya da adaydır’’ dedi.

Önümüzdeki günlerde İstanbul Avrupa yakasında başta Esenyurt, Arnavutköy, Beylikdüzü ve yeni yapılması planlanan 3. Havaalanı çevresinin değerleneceğini söyleyen Temeltaş, ‘’ Bu bölgeler yabancı yatırımcıyı da cezbetmekte. Bunun en büyük nedeni gelişme müsait olması. Metro, havaalanı ve Kanal İstanbul bunun en büyük nedeni’’ dedi.

Yabancı yatırımcıların başında ise Araplar geliyor. En çok gayrimenkul alan ülkeler sırasıyla Suudi Arabistan, Katar, Dubai, Mısır ve Kuveyt…

İkinci el gayrimenkule ilgi arttı
Topraktan projelere ilgi fazlayken son bir yıldır 2. el gayrimenkul alımının daha da arttığını vurgulayan Temeltaş, ‘’Gerek yabancı yatırımcı gerek Türk yatırımcılar projeden yatırım yapmaktansa 2. el dediğimiz hemen oturabileceği, kira geliri elde edebileceği ve en önemlisi tapusunu alacağı gayrimenkulleri daha çok tercih ediyor’’ dedi.

Normal satışlarla ikinci el gayrimenkul satışlarının arasındaki farkı Ahmet Temeltaş şöyle değerlendiriyor; ‘’Yatırımcıyı en çok düşündüren topraktan alım yapıp daha fazla prim beklentisi mi veya 2. el hazır gayrimenkul alımında bulunup hazır kiralanmış veya kiraya verilebilir gayrimenkuller mi, en önemli fark bu. Bunun için iyi analiz ve çevre araştırması çok önemli. İşin uzmanlarına danışmakta fayda olduğunu düşünüyorum. Herkesin beklentisi uygun fiyatlı gayrimenkulden maksimum kazanç sağlamak.  Oturum amaçlı konut alımında ise yeni olması çok önemli. 2. el ise deprem sonrası yapılmış binalar tercih sebebi olabiliyor. Maketten gördüğünüz projede bir hayali yaşıyor ve ona göre tercih yapıyorsunuz. 2.el de gerçekler ön planda’’