Yabancı yatırımcının yeni hedefi: Trabzon

2017 yılının ilk 7 ayında, yabancı yatırımcı ilgisinin en yoğun biçimde arttığı kent Trabzon oldu. Kentte ortalama konut fiyatı 267 bin TL düzeyinde seyrediyor

Yabancı yatırımcının yeni hedefi: Trabzon

Başta Körfez yatırımcısı olmak üzere Trabzon'a yabancı yatırımcının ilgisi her geçen gün büyüyor. Endeksa verilerine göre, 2017 yılının ilk 7 aylık döneminde yabancı yatırımcının ilgisinde en yoğun artışın gözlemlendiği kent Trabzon oldu. İlçede ortalama konut fiyatı 267 bin TL seviyesinde seyrederken, amortisman süresinin ise 25 yılı bulduğuna dikkat çekiliyor. 

Yabancı yatırımcının ilgisinin en çok yükseldiği kentler

2017 yılının ilk 7 ayında, bir önceki senenin aynı dönemine kıyasla yabancı yatırımcının ilgisinin yükseldiği kentler listesinin ilk sırasında Trabzon yer aldı. Ülke genelinde yabancı yatırımcıların ilgisinin yüzde 9 oranında geliştiğine dikkat çeken araştırmaya göre, Trabzon'a yönelik alımların yüzde 34'lük seviyeye çıktığına dikkat çekildi. Trabzon'un ardından Ankara, İstanbul ve Yalova kentlerine ilginin de önemli bir ivme gösterdiği belirtiliyor. 

Yabancı yatırımcının yitirildiği şehirler

Ülke bazındaki artışa karşın kimi kentlerde yabancı yatırımcı alımlarının gerilediği görüldü. Bu kentlerin başında Aydın gelirken, Mersin ve Muğla'da da yabancıya konut satışının, geçen seneye kıyasla düşüş kaydettiği belirlendi. 

Yabancıların en çok konut satın aldığı şehirler

2016 yılının ilk 7 ayında yabancı yatırımcıların en çok konut satın aldığı kent ise İstanbul olmuştu. İstanbul'u sırasıyla Antalya ve Bursa izlerken, aydın, Yalova, Trabzon ve Sakarya'ya da yabancı yatırımcılar yoğun ilgi göstermişti. Geçen yıl, yabancı alımlarının yoğun olarak gerçekleştiği diğer şehirler ise Muğla, Ankara ve Mersin olmuştu. 2017 yılıın ilk 7 ayında ise Trabzon'un önemli bir atılım yaparak, İstanbul, Antalya ve Bursa'nın ardından 4'üncü sıraya yükseldiği görüldü. bu yılın aynı döneminde yabancı yatırımcıların yoğun alımlar yaptığı diğer kentler ise sırasıyla, Yalova, Ankara, Sakarya, Aydın, Muğla ve Mersin olarak belirlendi. 

Trabzon ve Yalova ön plana çıkıyor

Yabancı yatırımcıların alımlarında özellikle son yıllarda ön plana çıkan iki kent Yalova ve Trabzon'da ise ortalama konut fiyatları birbirine yakın bir düzede seyrediyor. Trabzon'da ortalama konut fiyatları 267 bin TL seviyesinde işlem görürken, Yalova'da ise 271 bin TL ortalamasına ulaşıldı. Trabzon'da metrekare fiyatları 1.650 TL olurken, bu oran Yalova'da 2.100 TL düzeyinde. Trabzon'da 2+1 tipi konutların fiyatları 162 bin TL olurken, 3+1 tipi konutların 252 bin TL ortalama ile satışa sunulduğu görülüyor. Kentte 4+1 tipi konutların ortalama fiyatı ise 389 bin TL seviyesinde. Trabzon genelinde amortisman süresi ise daire tiplerine göre 21 seneden başlayarak 28 yıla kadar çıkabiliyor. Yalova genelinde ise daire tiplerine göre ortalama fiyatlar ve amortisman süreleri ise şu şekilde belirleniyor:

- 2+1 tipi konutlar 194.000 TL,
- 3+1 tipi konutlar 284.000 TL,
- 4+1 tipi konutlar 393.000 TL,
- 5+1 tipi konutlar 428.000 TL.