Yabancı yatırımdaki düşüş eğilimini GYF'ler durduracak

BM'in 2016 Dünya Yatırım Raporu'nun 2016 yılında uluslararası doğrudan yatırımlarda yaşanacağını tahmin ettiği yüzde 15'lik gerileme uyarısını değerlendiren Omurga Portföy A.Ş. Başkanı Kösebay, geliştirilecek farklı stratejilerin önemine dikkat çekti.

Yabancı yatırımdaki düşüş eğilimini GYF'ler durduracak

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Örgütü, 2016 ylına ilişkin Dünya Yatırım Raporu'nun sonuçlarını dünya kamuoyu ile paylaştı. Raporda Türkiye'ye yapılan Doğrudan Uluslararası Yatırımlar'ın yüzde 26'lık kısmının konut sektörünü hedeflediği belirtilmiş, buna karşın Türkiye'nin dünya çapında yapılan yatırımlar içindeki payı yüzde 1'in altındaki seyrini sürdürmüştü. 

Doğrudan Yatırımlar düşecek uyarısı
Dünya Yatırım Raporu'nun bir diğer çarpıcı sonucu ise 2016 yılına ilişkin kestirimlerle ilgili oldu. Buna göre, gelecek yıl, küresel bazda Uluslararası Doğrudan Yatırımlarda, yüzde 15'lik düşüş öngörüldü. Bu öngörüye paralel olarak 2016 yılının ilk 4 ayında da Türkiye'ye gelen yabancı yatırımlarda, yüzde 45'lik birir düşüş kaydedildi. Bu düşüşü değerlendiren firmalar, yatırımı canlandıracak alternatif çözüm önerileri üzerinde çalışmalarını hızlandırdı.

Gayrimenkul yatırımında alternatif öneri: GYF
Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Omurga Gayrimenkul Portföy Yönetim A.Ş. Genel Müdürü Oğuz Kösebay, Gayrimenkul Yatırım Fonları'nın, Türkiye'nin Uluslararası Doğrudan Yatırım'dan alacağı payı güçlendirecek alternatif bir çözüm olduğunu söyledi. Kösebay, 2015 yılında dünya genelinde Gayrimenkul Yatırım Fonları'nın büyüklüğünün 450 milyar dolara ulaşacağını da kaydederek:

"GYF'lerin Türkiye’de 4,5 milyar dolar büyüklüğe ulaşacağını ve bunun yüzde 70’ini yabancı yatırımcıların oluşturacağını öngörüyoruz. Dolayısıyla GYF'lerin UDY'ye katkısının 3 milyar dolar olmasını ve yüzde 20’lik paya ulaşmasını bekliyoruz" dedi. 

GYF'ler uluslararası yatırımları çekecek
Kösebay, Gayrimenkul Yatırım Fonları'nın şeffaflık, takip edilelirlik gibi kriterler açısından esnek koşullara olanak tanıyacağınını da altını çizerek:

"Türkiye'deki GYF mevzuatı ve işleyişinin Avrupa ve Amerika'daki uygulamalarla benzerlik göstermesi açısından UDY olarak tercih edilecek bir ürün olacaktır" şeklinde konuştu.