Dolardaki artış yabancı yatırımcıyı nasıl etkileyecek?

ABD doları Türk Lirası karşılığında tarihi düzeyde değer kazanırken gayrimenkul sektörünün kur hareketlerinden nasıl etkileneceği sorusu da gündeme geldi.

Dolardaki artış yabancı yatırımcıyı nasıl etkileyecek?

ABD Doları özellikle son haftalarda Türk Lirası karşılığında tarihi bir değer kazandı. Bu hareketliliğin konut alımını, özellikle de yabancı yatırımcıların tercihlerini nasıl etkileyeceği sorusunu gündeme getiren sektör profesyonelleri, gayrimenkul profesyonelleri bu spekülatif harekette en az etkilenen iş kolunun konut sektörü olduğunu dile getiriyor. 

Arap yatırımcı rahat, Avrupalılar endişeli

Özellikle yabancı yatırımcıların kur hareketlerinden etkilenmediğini ve yabancıya konut satışında her geçen ay ivmenin yükselmekte olduğunu söyleyen PropertyTR Genel Müdürü Yusuf Boz, geçen ay yabancıya konut satışındaki artış oranının yüzde 26'lar seviyesinde ölçüldüğünü söyledi. Boz, dolardaki artışın seçimlere kadar sürmesinin beklendiğini ve özellikle de Arap yatırımcıların konut alımına hızla devam ettiğini belirterek: "Fakat şöyle bir durum var ki Avrupalı yatırımcı endişeli olarak yaklaşıyor. Yurtdışından yapılan açıklamalar ve Türkiye’ye verilen güvensizlik notları konut alımında Avrupalı yatırımcının durmasına sebep oluyor" dedi. 

Yabancı porföyü ile iş yapanlar kazanmaya devam edecek

Konut sektöründe elinde yabancı portföyü bulunan yatırımcıların kazanmaya devam edeceğini ve Türk Lirasındaki değer kaybının da yabancı yatırımcıyı Türkiye'ye yönlendirdiğini dile getiren Boz: "Özellikle erken seçimle beraber dolardaki artış çok hızlı ilerliyor. Dövizdeki bu hareketlilik yabancı yatırımcıyı biraz endişelendirir diye düşünüyorduk fakat yatırımcı konut alımını düşürmedi. Yerli yatırımcı ise konut alımını seçim sonrasına bıraktı. Her seçim öncesi Türkiye’de aynı senaryonun yaşanması Arap yatırımcıyı Türkiye’den geri adım atmasına sebep olmadı. Seçim sonrası iktidarın aynı şekilde devam etmesi halinde bu durumların normalleşeceğine inanıyoruz" şeklinde konuştu. 

Yerli yatırımcı konuttan uzak duruyor

Boz dolarda çok kısa sürede yaşanan hareketliliğin, kalıcı olmadığının ön işaretlerini verdiğini, buna karşın yabancı yatırımcının konut alımına karşın yerli yatırımcının da konut alımından uzak durduğunu dile getiren Boz: "Kritik seçim öncesi ve Ramazan dolayısı ile bu ay satışların bir önceki aya oranla azalacağını tahmin ediyoruz. Fakat 24 Haziran seçimleri ile beraber istikrarın devam etmesi, hükümetin kurulmasıyla beraber konut satışında artışın geleceğini tahmin ediyoruz. Yabancı yatırımcıların ise gidişatını hükümetin alacağı kararlar ve adımlarla şekillendirecektir" ifadelerini kullandı. 

Yabancıya satışta dev hedef

Emlak Konut GYO Yönetim Kurulu Başkanı Ertan Yetim, yabancıların konut alımını destekleyen hukuki düzenlemelerin etkisiyle bugün 4-5 milyar dolar seviyesindeki yatırım potansiyelinin 10 milyar dolarlara kadar çıkabileceğini söyledi. Yetim, mütekabiliyet getirmeksizin yabancıların gayrimenkul yatırımı yapmasına olanak tanıyan yasanın 2013 yılından bu yana uygulanmaya alınmasının ardından gerçekleştirilen çok sayıda uygulama ile yabancı yatırım potansiyelinin oldukça güçlendiğini söyledi

Yabancı yatırımlarda 10 milyar dolarlık potansiyel

Emlak Konut GYO Yönetim Kurulu Başkanı Ertan Yetin, mütekabiliyet yasasından bu yana Türkiye'de yabancı yatırımcılar için bir çok düzenlemenin arka arkaya hayata geçirildiğini ve 2017 yılı içinde de örneğin 1 milyon dolarlık mülk satın alanlara oturma izni tanıyan düzenlemenin yapıldığını hatırlatarak: "Bu kolaylığın yanı sıra büyük vergi avantajları da sunuluyor. Gayrimenkul fiyatlarında %18’e kadar önemli bir yeri teşkil eden KDV ile ilgili yapılan yeni düzenleme kapsamında yabacı ülke vatandaşları satın aldıkları ilk gayrimenkulde KDV’den muaflar..." dedi. Bugün 4 - 5 milyar dolarlar seviyesinde gerçekleşen yabancı yatırımcı payının yeni düzenlemelerle birlikte 10 milyar dolar seviyelerine ulaşacağını belirten Yetim: "Bu nedenle Türkiye’deki gayrimenkul yatırımları daha da cazip birer yatırım unsuru olarak öne çıkıyor..." şeklinde konuştu. 

Yabancı yatırımcıyı mega projeler cezbedecek

Türkiye'nin önüne koyduğu bu hedefin gerçekleşmesi adına mega projelerin önemli bir rol oynayacağını, Kanal İstanbul, Avrasya Tüneli, Marmaray, Çanakkale Köprüsü, 3.Havalimanı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Osman Gazi Köprüsü gibi projelerin Türkiye için kararlı adımlar yarattığını belirten Yetim, mega yatırımların ve konut projelerinin yabancı yatırımcısının artan ilgisiyle karşılaştığını da vurguladı. Emlak Konut GYO Yönetim Kurulu Başkanı Yetim, ülk ekonomisinin gösterdiği performansın yabancı yatırımcılar tarafından hayranlıkla takip edildiğini belirterek: "Özellikle 2017’nin üçüncü çeyreğindeki yüzde 11,1’lik büyüme oranı Türkiye’ye duyulan güveni daha da arttırmış durumda..." dedi. 

Expo Turkey by Qatar

Emlak Konut GYO olarak Katar'da gerçekleştirilen ve Türkiye konut sektörünü Katar'ın dev sermaye gruplarıyla buluşturan Expo Turkey by Qatar'da mega projelerin tanıtımını gerçekleştirdiklerini de hatırlatan Yetim: ". Fuar süresince Körfez ve Ortadoğu ülkeleri yatırımcılarıyla yaptığımız görüşmelerde bu olumlu havayı müşahede ettik ve mütekabiliyet gerekmeksizin yabancı yatırımcıların gayrimenkul yatırımı yapmasının önünü açan yasalarımızı, devlet teşvikleriyle hazırlanan KDV indirimlerimizi ve yabancı yatırımcıya vatandaşlık yolunun açılması gibi hayata geçen devlet destekli düzenlemeleri de anlatma fırsatı bulduk..." şeklinde konuştu.