Yabancı yatırımlarında aslan payı konut sektörünün

BM Ticaret ve Kalkınma Örgütü, 2016 Dünya Yatırım Raporu'na göre Türkiye, 2015 yılında 16.5 milyar dolar doğrudan yatırım çekti. Bu uluslararası yatırımlarda konut alımlarının payı yüzde 26 ile ilk sırada yer aldı

Yabancı yatırımlarında aslan payı konut sektörünün

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Örgütü tarafından hazırlanan 2016 Dünya Yatırım Raporu, dünya kamuoyu ile paylaşıldı. Sonuçları, Uluslararası Yatırımcılar Derneği tarafından açıklanan raporda Türkiye'nin 2015 yılı içinde 16.5 milyar dolarlık "Uluslararası Doğrudan Yatırım" çektiği görüldü. Bu rakam Türkiye'nin bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 36 düzeyinde bir artış yaşadığı anlamına geliyor.

Yabancı yatırımda konut payı
2016 Dünya Yatırım Raporu'nun en kayda değer verisi ise uluslararası yatırım hacminde konut sektörünün payı oldu. Buna göre yapılan 16.5 milyar dolarlık Uluslararası Doğrudan Yatırım içinde konut ve gayrimenkul sektörünün payı yüzde 26 olarak gerçekleşti. Bu yatırımlarda finans ve sigortacılık sektörünün payı yüzde 22, ulaşım ve depolama sektörlerinin payı ise yüzde 10 düzeyinde oldu. 

Türkiye basamakları tırmanıyor
Açıklanan verilerle birlikte Türkiye, "Uluslararası Doğrudan Yatırım" çeken ülkeler listesinde 2 basamak yükseldi ve tüm dünya çapında 20'inci ülke oldu. Türkiye'nin yükselişi gelişmekte olan ülkeler kategorisinde daha da belirgin hale geldi ve 4 basamaklık yükseliş ile 8'inci basamakta yer aldı.

Yabancı yatırımlarında aslan payı konut sektörünün

Rapordan dikkat çekici başlıklar:

- Türkiye tüm dünyadaki uluslararası yatırımlardan yüzde 1'in altında(0.94) pay almaya devam ediyor
- 2015 yılında Türkiye'ye yapılan Uluslararası Doğrudan Yatırım girişi yüzde 38 artışla 2008 finansal krizinden sonraki en yüksek düzeyine ulaştı. Ancak bu düzey halen 2007'nin altında yer alıyor
- Asya ülkelerine uluslararası yatırım artışı sürüyor. En çok yatırım girişi Asya'ya yapıldı. Asya'yı sırasıyla Avrupa ve Kuzey Amerika izliyor.