Yabancı 'yazlıkçı' kayıt dışında

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'den yazlık alan ve daha sonra gündelik olarak kiraya veren yabancı yatırımcının mercek altına alınacağını söyledi

Yabancı 'yazlıkçı' kayıt dışında

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'den yazlık alan ve daha sonra gündelik olarak kiraya veren yabancı yatırımcının mercek altına alınacağını söyledi. Şimşek: 'Ticari faaliyette bulunan vergisini ödemeli. Bunun üzerine gideceğiz.' dedi. 

Yabancı yazlıkçılar kayıt altına alınacak
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, özellikle Ege-Akdeniz Bölgesi'nde yoğunlaşan 'yabancı yatırımcı' kökenli kiralamalardan alınacak vergi ile ilgili düzenlemelere gidildiğinin sinyallerini verdi. Şimşek  yabancıların turizm bölgelerinden konut alıp daha sonra internet üzerinden ya da kendi ülkelerindeki yerel gazete ilanlarıyla bu konutları kiralığa çıkardıklarını belirterek: 

'Bunu da kayıt dışı olarak yapıyorlar. Elbette haksız rekabete yol açan bir durum. Haksız kazanç var. Kim bir ticari faaliyette bulunuyorsa yerlisi yabancısı olmaz. Ticari faaliyette bulunan vergisin ödeyecek. Kayıt dışı olanın üzerine gideriz.' ifadelerini kullandı. 

Kayıtdışılık oranı 5 puan inecek
Kayıtdışı ekonomi ile mücadelenin sürdüğünü ve kayıtdışı ekonomi ile mücadeleye hız verileceğini belirten Şimşek: '2018'de kayıtdışı oranı 5 puan  inecek. Böylece 100 milyar liralık ekonomik aktivitenin kayıt altına girmesini sağlayacağız. Bu da 29-30 milyar liralık vergi anlamına gelir.' dedi.