Yabancıların gözdesi Alanya

Yabancıya mülk satışının gözde merkezlerinden Antalya'nın Alanya ilçesinde, yabancıya konut satış oranı gün geçtikçe yükseliyor

Yabancıların gözdesi Alanya

Bugüne kadar yabancıya 35 bin mülk satışının gerçekleştiği Alanya'ya ilgi her geçen gün büyüyor. Alanya tapu müdürlüğü istatistiğine göre 2013 yılının ilk altı ayında yabancıya satılan mülk sayısında 2 bin 433 rakamına ulaşılırken bu rakam 2014'ün ilk altı ayında 2 bin 642 oldu.

5 yabancıdan 3'ü Alanya'dan ev alıyor
Radikal Gazetesi'nde yer alan habere göre, Alanya'ya yabancıların gösterdiği ilginin gün geçtikçe arttığını belirten Alanya Tapu Müdürü Osman Eroğlu: 'Alanya'da en çok Norveçliler ve Ruslar gayrimenkul alıyor. Türkiye genelinde gayrimenkul alan ortalama 5 yabancıdan 3'ü Alanya'yı tercih ediyor.' şeklinde konuştu. 

Satışlar daha da artacak
2014 verilerine göre Türkiye'den en çok konut satın alan ülkeler sıralamasında ilk sırada Rusya'nın bulunduğuna dikkat çeken Eroğlu, geçtiğimiz senelerde birinciliğin Norveç'te olduğunu hatırlattı. Eroğlu: 'Bu ülkeleri İsveç, Almanya, Danimarka ve Hollanda takip ediyor. Alanya'da bugüne kadar 35 bine yakın mülk satışı gerçekleşti. Geçtiğimiz yıl yayınlanan genelgeyle, bir taşınmaz bir defa izin alınmak suretiyle başka izin alınmadan satılabiliyor. 2014 yılı sonuna kadar yabancılara satışta artış bekliyoruz.' dedi.

Yurtdışına yatırım atağı
Bu arada Alanyalı müteahhitlerine yabancı müşteri piyasasına yönelik çalışmaları da devam ediyor. Konuşla ilgili bir açıklama yapan Alanya Müteahhitler Birliği Başkanı Mustafa Küçüker, özellikle Kazakistan, Tataristan, Irak, İran gibi ülkelere yönelik yatırımların sürdüğünü söyledi. Küçüker: 'Süriye'den de talep var ama diğer pazarlar daha dinamik. Avrupa pazarının bir ortalaması bulunuyor. İskandinav, Almanya, Hollanda pazarının ilgisi her geçen gün artıyor. Diğer ülke pazarlarındaki girişmler olumlu seyrediyor.' dedi.