Yabancıların hissedar olduğu parsel sayısı artıyor

Kimi ülkelerde yabancıların "arsa payı" değil, taşınmazın belli bir süre kullanım hakkını satın alabildiğini söyleyen Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı: "İstanbul'da yabancıların 13 bin 711 parselde yeri var." dedi

Yabancıların hissedar olduğu parsel sayısı artıyor

2012 yılında yabancı uyruklu gerçek kişilerin Türkiye'den taşınmaz ediniminde karşılıklı şartın kaldırıldığını ve bunun da her geçen gün satışlara pozitif bir etki doğurduğunu söyleyen Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, Türkiye'den yabancı alımlarının kimi yabancı ülkelerden farklı bir ilke üzerinden gerçekleştiğine dikkat çekti.

Yabancı ülkelerde taşınmazın belli bir süre kullanım hakkı

Suudi Arabistan, Birleşik arap Emirlikleri ve Gürcistan gibi kimi ülkelerden yapılan alımlarda arsa payının değil, taşınmazın belli bir süre ile kullanım hakkının satın alınabildiğini söyleyen Mustafa Hakan Özelmacıklı: "Bizde ise yabancıya satışta topraktan da pay veriliyor. Örneğin, 2018 yılı Ocak ayı itibari ile İstanbul’da 13.711 parselde yabancıların yeri var. Bu parsellerin toplam alanı ise 4.337.851m2. Bu sayı 2014 yılının yaklaşık yüzde 80 fazlası." ifadelerini kullandı.

Yabancıların sahip olduğu parseller artıyor

Yabancı kişierin hissedar niteliği taşıdığı parsel sayısındaki sıralamanın farklı olduğunu ve bu açıdan İstanbul'un ilk sırada yer aldığını dile getiren Özelmacıklı, diğer kentlerde de önemli bir düzeye ulaşıldığına dikkat çekti. Özelmacıklı Antalya'da 9 bin 880 ve Muğla'da ise 6 bin adet parselde yabancıların hissedar olduğunu vurgulayarak: "Aydın'da 3.636, İzmir'de 3.039, Bursa 2.794, Yalova'da 2.769, Ankara'da 2.530, Mersin'de 1.531, Sakarya'da 1.296, Kocaeli'de 839 ve Hatay 300 parselde yabancılar hissedar." dedi. Hakan Özelmacıklı, Hakkari ve Bitlis’de ise hiçbir yabancı gerçek kişiye ait taşınmazın bulunmadığını vurguladı.

Yabancılara konut satışının yasal sınırları

Yabancıya konut satışında kimi yasal sınırlar bulunduğunu, bunların başında da yabancı uyruklu bir gerçek kişinin Türkiye'den en fazla 30 hektarlık taşınmaz ediniminin geldiğini belirten Özelmacıklı, diğer tarftan Afrin sınırına komşu Hatay ve Kilis'te de taşınmaz alımının yasaklandığını belirtti. Özelmacıklı, yabancı uyruklu kişilerin bir ilçenin yüzölçümünün en fazla yüzde 10'luk kısmının yabancılara satılabildiğini hatırlatarak: "Askeri yasak ve güvenlik bölgeleri ölçüm çalışmaları biten 58 ilimizde satışlarda sorgulama da kaldırıldı. Yabancı uyruklu gerçek kişiler, satın aldıkları yapısız taşınmazda (Arsa, Tarla) geliştirecekleri projeyi iki yıl içinde ilgili Bakanlığın (Belediye, Tarım İl Müdürlüğü) onayına da sunmak zorundalar..."  ifadelerini kullandı

Yabancıya konut satışında son durum

2017 yılının genelini yabancıya rekor satışla tamamlayan Türkiye konut sektörü 2018'in ilk ayına da hızlı girmişti. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Ocak ayında yabancılara 1.742 adet konut satılmış ve bu da geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 25'in üzerinde bir artışa işaret etmişti. Bu dönemde listenin ilk sırasında 545 adet konut satışıyla İstanbul, ikinci sırasında 427 adet konut satışıyla Antalya, üçüncü sırasında ise 161 konut satışıyla Bursa yer almıştı. Ocak 2018 döneminde Yalova'da 90, Trabzon'da 82, Ankara'da ise 71 adet konut, yabancıya satıldı.