Yabancıya 1 yıl oturma izni geliyor

Fransa'da bugün başlayan gayrimenkul fuarı MIPIM'den müjde. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar : "Yabancıların oturma iznini 3 aydan 1 yıla çıkaracağız" dedi

Yabancıya 1 yıl oturma izni geliyor

12 Mart 2013 / emlakwebtv
Yabancıların mülk edinmesinin önünü açan ve gayrimenkul sektörüne hareket kazandıran Mütekabiliyet Yasası'nda yeni karar çıktı. Yeni düzenleme ile Türkiye'de konut alan yabancıların 3 ay olan oturma izni süresi 1 yıla çıkarılacak. Mütekabiliyet Yasası çıktıktan sonra müteahhitlerin çözülmesini istediği 'tek sorun' da böylece halledilmiş oldu. Süreç için İçişleri, Dışişleri ve Çevre Bakanlıkları arasındaki görüşmelerde sona gelindi. Düzenleme yakın zamanda TBMM gündemine gelecek. Oturma izni süresinin uzatılmasıyla özellikle Arap vatandaşlarının Türkiye'den gayrimenkul alımının artacağı belirtiliyor.

Konut alımında Araplar'ın dışındaki yeni ülkelerden yatırımcılar da dikkat çekti. Norveç'ten bin 18 kişi 709 gayrimenkul satın aldı. Arjantin, Dominik ve Endonezya'dan da alıcılar var.

Şuan Ruslar birinci sırada
Mütekabiliyet Yasası'nın üzerinden 9 ayı aşkın bir süre geçerken, yabancılar Türkiye'den düzenleme sonrası toplam 11 bin 18 taşınmaz satın aldı. Önceleri Alman ve İngilizler gayrimenkul alımında öne çıkarken, son dönemde Ruslar atağa geçerek ilk sıraya yerleşti. 18 Mayıs 2012 ile 4 Mart 2013 arasında 2 bin 54 Rusya vatandaşı bin 767 gayrimenkul satın aldı. İkincilik ise bin 364 evle İngilizler'in oldu.