Yabancıya konut satışı arttı

Haziran ayında TÜİK’e göre 1.703 konut yabancılara satıldı. Peki, sektör temsilcileri bu durumu nasıl değerlendiriyor. İşte yanıtı…

Haber: Göktuğ Halis – Kamera: Ali Budak
Türkiye İstatistik Kurumu tarafından hazırlanan Haziran ayı Konut Satış İstatistikleri yayınladı. TÜİK verilerine göre, Haziran ayı içerisinde, bin 783’ü yabancılara olmak üzere toplam 92 bin 936 konut satışı gerçekleşti.

Geçen yılın aynı dönemine göre yaşanan 44 bin 209 adetlik toplam düşüşe rağmen, yabancıya konut satışındaki artış sektör temsilcilerinin yüzünü güldürdü. Geçen yıl Haziran ayında 783 olarak gerçekleşen yabancıya konut satışının bu yılın aynı döneminde bin 703’e yükselmesi, Türkiye’ye duyulan güven ve istikrara bağlandı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Vekili Barış Dumankaya gelişim, istikrar ve güven dinamiklerine dayanan sektörün, özellikle Körfez ülkelerindeki yatırımcılar için cazip bir yatırım ortamı sunduğunu söyledi. Dumankaya, “Türkiye’de yaşanan güven ve istikrar havası ülkemizi bölgenin ilgi odağı haline getirdi” dedi.

İnanlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İnan da, İstanbul'da 500 bine yakın yabancının yaşadığını ve şehrin toplam nüfusunun artış oranına paralel olarak yabancı sayısının da yükseleceğini söyledi. Bu durumun konutta yabancı ilgisini artıracağını belirten İnan, “Gayrimenkul piyasası yabancı yatırımcının etkisi altına girecek. Bu da bize her zaman istikrarın ve güvenin kazandığını gösteriyor” şeklinde konuştu.

Özellikle Azerbaycan, İran, Kadar ve Suudi Arabistan gibi ülkelerden talep aldıklarını açıklayan Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya ise yabancıların tümünün oturum için bireysel olarak talep gösterdiğini söyledi. İstikrardaki artışın devamıyla satış oranlarının yükseleceğini söyleyen Çetinsaya, “Her ay yabancı satışındaki artışı görüyoruz. Bu daha da artacak” dedi.