Yabancıya konut satışında altın dönem

2017 yılının Ocak-Ekim döneminde yabancıya konut satışı 18 bin barajına dayandı. 2016 yılının bütününde yabancılar tarafından yapılan alımlar 18 bin 189 adet seviyesindeydi.

Yabancıya konut satışında altın dönem

Hükümet ve gayrimenkul sektörü tarafından yabancıların konut alımını desteklemeye yönelik adımlar meyvelerini vermeye başladı. Yıl genelinde yabancıya konut satışındaki artış eğilimi, 2017 yılının ilk 10 aylık periyodunda çok daha belirgin hale geldi.  Rakamlar 2016 yılında gerçekleştirilen toplam satışın çok yakınına, yalnızca 10 ayda ulaşıldığını gösteriyor.

Yabancıya satış 10 ayda geçen yılın seviyesine ulaştı

2016 yılı içinde yabancıya konut satışını engelleyen çok sayıda faktörün Hükümet ve sektör tarafından atılan adımlarla giderilmesine paralel olarak, 2017'de yabancı yatırımcının konut sektörüne olan ilgisinin yeniden canlandığı görülüyor. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre yabancıların Türkiye'den yaptığı alımlar yılın ilk 10 aylık döneminde geçen yılın bütününde gerçekleşen düzeye yaklaşmış durumdu. Türkiye İstatistik Kurumu verileri 2016 yılının bütününde yabancılara yapılan toplam konut satışının 18 bin 189 adet olduğunu belirtmişti. Bugün yayınlanan ve Ekim ayında yabancılara 2 bin 677 adet konut satıldığını gösteren verilerle birlikte 2017 yılının Ocak-Ekim döneminde yabancılara yönelik satış adedi ise 17 bin 918 adede ulaşmış durumda.

Yabancıya konut satışında Ekim sıçraması

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından bugün yayımlanan ve toplamda geçen yılın aynı dönemine kıyasla düşüş gösteren Ekim 2017 dönemine ait Konut Satış İstatistikleri yabancıya konut satışında yılın zirve noktalarından birine daha işaret etti. TÜİK verilerine göre Ekim ayında yabancılara satılan konut sayısı 2 bin 677 oldu. Bu 2016 yılının Ekim ayına kıyasla yüzde 70.9'luk bir artış yaşandığını gösteriyor. Geçen yılın aynı döneminde yabancı ülke vatandaşlarına 1.566 adet konut satılmıştı. Yabancıların alımlarında en yüksek payı ise İstanbul'un aldığı görüldü. Yalnızca Ekim ayında İstanbul'dan yapılan alımlar 1.321 adet seviyesine ulaşırken, ikinci sıradaki Antalya'dan yabancıların 465 adet konut aldığı saptandı. Bursa 121 adet konut ile üçüncü sırada yer alırken, Yalova'dan yapılan alımlar 108 adet ile bu kenti dördüncü sıraya taşıdı. Yabancıların yoğun biçimde alım yaptığı bir diğer şehir ise Aydın oldu. Aydın'dan Ekim ayında yabancılar tarafından yapılan toplam konut alımı 93 adet seviyesinde gerçekleşti.

Hangi ülke vatandaşları Türkiye'ye ilgi gösteriyor?

Türkiye'den konut alan yabancıların ülke uyruklarına göre sınıflamasında ise Ekim ayında liderliğin Suudi Arabistan vatandaşlarına geçtiği ve Irak uyrukla alımların liderliği kaybettiği görüldü. Bu dönemde Suudi Arabistanlı yatırımcılar tarafından yapılan alımlar 528 adedi bulurken, Iraklılar 344 adet alım işlemi gerçekleştirdi. Azeri yatırımcıların Ekim ayı içindeki alımları 278 adedi bulurken, Kuveytliler 154 konut alımı ile dördüncü sırada yer aldı. Listenin 5. sırasında ise 125 adetlik alımla Rusya'dan gelen yatırımcılar yer aldı. 

Geçen yılın Ekim ayında ne olmuştu?

Terör saldırıları ve ikili ilişkilerdeki bozulmalarla güvenli ülke imajındaki bozulma baskısının yoğun olarak hissedildiği 2016 yılının Ekim ayında ise bir önceki yıla kıyasla yüzde 30 oranında  yabancıya satış düşüşü kaydedilmişti. Ekim 2016 tarihinde yabancı ülke vatandaşlarına yapılan alımlar 1.566 adette kalmıştı. Bu dönemde Irak vatandaşlarının Türkiye'den yaptığı alımlar 257 adet ile sınırlı kalmış Suudilerin alımları ise 159 adet olarak gerçekleşmişti.  Kuveytli yatırımcılar 135, Rus yatırımcılar ise 132 konut ile bu alıma destek çıkmıştı. Ekim 2016 döneminde İngilizler Türkiye'den toplam 94 adet konut satın almıştı.