Yabancıya konut satışında Asya açılımı

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, yabancıya konut satışında Ortadoğu ve Körfez ülkelerinin dışında başta Asya ülkeleri olmak üzere yeni pazarlara yönelinmesi gerektiğini söyledi.

Yabancıya konut satışında  Asya açılımı

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı  (EKGYO) Genel Müdürü Murat Kurum’dan yabancıya konut satışı için yeni bir açılım geldi. Murat Kurum, Türkiye’nin yabancıya konut satışında Ortadoğu ve Körfez ülkeleri vatandaşlarının başı çektiğini hatırlatarak:

“Ekonomisi petrole dayalı Ortadoğu ve Körfez ülkelerinde petrol fiyatlarının düşmesi nedeniyle ekonomik sıkıntılar var.  Yabancıya konut satışında Ortadoğu dışında yeni alternatif pazarlara yönelmek gerekiyor. Asya ve Orta Asya’da potansiyel var. Türkiye gayrimenkul sektörü bu pazarlara yönelmeli” diye konuştu.

Emlak Konut GYO projelerinde yabancıya satış oranının yüzde 10 ila 20 arasında değiştiği bilgisini veren Murat Kurum, ayrıca Emlak Konut GYO’nun halka açık hisselerinin yüzde 80’e yakınına yabancıların yatırım yaptığına dikkat çekti.  Murat Kurum, yabancıların içinde Asya ve Orta Asyalı yatırımcıların çoğunlukta olduğunu ifade ederek, bunların içinde de devlet fonlarının da olduğu bilgisini verdi.

Çin, Hindistan, Malezya gibi ülkelerde küçük yatırmcıların da hedeflenmesi gerektiğini söyleyen Murat Kurum, “Asya ülkelerine yönelinmeli, oralarda ofisler açılmalı. Unutulmamalı ilk gittiğiniz yer sizindir” diye konuştu. Murat Kurum, bu konuda Emlak Konut GYO olarak üzerlerine düşeni yapacaklarını da sözlerine ekledi.

Firma Bilgisi: Emlak Konut Gyo