Yabancıya konut satışında düşüş

Türkiye İstatistik Kurumu Verileri'ne göre son 3 ayda yabancıya 5 bin 350 konut satıldı. Veriler 3 aylık periyotta, düzenli bir düşüş yaşandığını gösteriyor

Yabancıya konut satışında düşüş

Türkiye İstatistik Kurumu Verileri'ne göre son 3 ayda yabancıya 5 bin 350 konut satıldı. Veriler 3 aylık periyotta, yabancıya konut satışı kategorisinde düzenli bir düşüş yaşandığını gösteriyor.

Eylül'den itibaren düşüş
Türkiye İstatistik Kurumu Konut Satış İstatistikleri, yabancıya satış-Eylül-Ekim-Kasım periyodunda düzenli bir düşüş yaşandığını gösteriyor. Verilere göre, Eylül ayında yabancıya toplam bin 857 konut satışı gerçekleşirken Bu rakam Ekim ayında bin 806'ya, Kasım ayında da bin 687'ya gerilemiş durumda. Böylece son üç ayda yabancıya toplam konut satışında 5 bin 350 rakamına ulaşıldı.

Son 3 ayın lideri Antalya
TÜİK İstatistiklerine göre Eylül-Ekim ve Kasım aylarında yabancıya en fazla konut satışının yapıldığı şehir Antalya oldu. Eylül ayında 590,  Ekim ayında 612 ve Kasım ayında da 549 konut satışı ile ilk sırada yer alan Antalya'da, son üç ayda yabancıya toplam bin 751 adet konut satıldı. Listenin ikinci sırasında ise İstanbul yer aldı. İstanbul'da Eylül ayında 546, Ekim ayında 556, Kasım ayında ise 500 konut olmak üzere yabancıya toplam bin 602 konut satışı gerçekleştirildi.

İstanbul'da son üç ayda yabancıya 1.602 konut satıldı

Son iki ayın yıldızı Yalova
TÜİK'in Kasım ayı 'Konut Satış İstatistikleri'nde en ilgi çekici verilerinden biri de Yalova'nın listeye girmiş olması oldu.  Eylül ayı içinde sırasıyla Aydın(144 konut satışı), Muğla(112 konut satışı) ve Mersin(96 konut satışı)'i Ekim ve Kasım ayları içinde geçen Yalova, Ekim ayında 84 konut satışı ile Aydın(121) ve Muğla(103)'nın ardından beşinci sırada yer almıştı. Kasım ayı istatistiklerinde ise bu iki şehri geride bırakan Yalova'da toplam 103 konut satışı yapıldı. Böylece Yalova'da Ekim ve Kasım ayları içinde yabancıya yapılan konut satışında 187 rakamına ulaşıldı. 

Yalova'da son iki ayda yabancıya 187 konut satıldı