Yabancıya konut satışında "iyileşme" rüzgarı

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Ağustos 2015 dönemine ait konut satış verileri, yabancıya 2 bin 44 konut satışı yapıldığını ortaya koydu. Bu oran geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 15.2'lik bir artışa işaret etse de Haziran ayındaki 2 bin 256'lık konut satış rakamının çok gerisinde kaldı

Yabancıya konut satışında

Türkiye İstatistik Kurumu, Ağustos 2015 dönemine ait Konut Satış İstatistikleri'ni açıkladı. Yabancıya Satış Kategorisinde bu dönem zarfından 2 bin 44 konut satıldığına işaret eden TÜİK verileri, 2 bin 27 konutun satıldrığı Temmuz 2015'in de üzerine çıkıldığına işaret ediyor. Geçen yılın Ağustos ayına kıyasla yüzde 15.2'lik artış kaydedilen son veriler, yine de Haziran ayında gerçekleşen , 2 bin 256 konutluk satışın çok gerisinde seyrediyor.

İstanbul, yabancı yatırımcının gözdesi
Türkiye İstatistik Kurumu Verileri'ne göre Ağustos 2015 döneminde yabancı yatırımcının en çok ilgi gösterdiği şehir İstanbul oldu. İstanbul'da bu dönemde 602 konut satıldı. İstanbul'u 518 konut satışı ile Antalya, 177 konut satışı ile Bursa ve 147 konut satışıyla Yalova izledi. Listenin üst sıralarında ayrıca 110 konutla Sakarya ve 108 konutla Trabzon yer aldı.

 

Yabancıya konut satışında dalgalı ivme

 

Iraklı yatırımcının Türkiye'ye ilgisi büyüyor
Ülke uyruklarına göre ise en büyük alımları Iraklı yatırımcılar yaptı. TÜİK verilerine göre Türkiye'den konut satın alan Iraklı sayısı 401'i buldu. Iraklı yatırımcıları, 271 alımla Suudi Arabistan ve 226 konutla Kuveyt izledi. Listede Avrupa'dan yalnızca Rusya ve İngiltere yer aldı. Rusya'dan yapılan alım sayısı 155 İngiltere'den yapılan alım sayısı ise 86'yı buldu. 

 

Yabancıya konut satışında dalgalı ivme

 

Muğla ve Aydın ilk 5'ten çıktı
Yayınlanan listenin en ilgi çekici ayrıntısı ise Türkiye'nin İstanbul'dan sonraki en büyük şehirleri İzmir ve Ankara'nın geçen ayki listede olduğu gibi, Ağustos 2015'in ilk 5 listesinde kendine yer bulamaması oldu. Ayrıca Temmuz 2015 listesinde yer alan Aydın ve Muğla gibi şehirler de son verilerde ilk 5 listesinden çıktı ve yerine Sakarya ve Trabzon'a bıraktı.