Yabancıya konut satışını engelleyen yasaklar

Yabancı yatırımcıların konut satın almasına yönelik yasal düzenlemeler, son yıllarda önemli aşama kat edilmesini sağlasa da konuyla ilgili olarak halen çok sayıda yasağın uygulaması devam ediyor.

Yabancıya konut satışını engelleyen yasaklar

Yabancıya konut satışı, özellikle son dönemlerde tanınan vergi indirimleri ve vatandaşlık hakkı gibi düzenlemelerle önemli bir mesafe kat etse de, halen var olan yasal düzenlemeler bu konudaki önemli gelişimin önünde engel teşkil etmeyi sürdürüyor. Türk yasaları, özellikle belli ülkelerin vatandaşlarına konut edinimini engellerken, kritik bölgeler ve sınır kentlerinden konut edinimi de sınırlandırılmış durumda. Uzmanlar bu yasakların gözden geçirilmesi ile birlikte yabancıya konut satışlarının artacağı görüşünde.

Sureyi vatandaşlarının konut edinimi önündeki yasaklar kalkabilir

Türkiye yasalarının yabancılara konut edinimini kısıtladığını vurgulayan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, her isteyen vatandaşın istediği yerden, istediği kadar metrekare satın alamadığını belirtti. Özelmacıklı, konut satın alımı yasaklı olan ülke uyrukları listesinde yer alan Suriye vatandaşlarına yönelik yasağın, sınır olmayan kentleri kapsayacak şekilde kaldırılması gerektiğini de dile getirerek: "2016 yılında sadece İstanbul’da mesken ve ticaret yerlerinde Suriye vatandaşlarının 12.536 aboneliği bulunuyor. Bu durumda konut alım gücü olanlar ya Türk vatandaşlarından güvendikleri kişiler adına yada şirket kurarak tüzel kişi adlarına alıyorlar. Konut alımlarına izin verilmesi piyasanın şeffaflaşmasına, hatta kira fiyatlarının aşağı yönde seyrine fırsat verecektir. İç talebe olumlu etki yapacaktır..." şeklinde konuştu

Yabancıların gayrimenkul edinimini kısıtlayan yasaklar

- Askeri Bölge Kısıtlaması: Yabancılar özellikle askeri yasak bölgelerde taşınmaz edinimi gerçekleştiremiyor.
- Metrekare limiti: Yabancı uyruklu yatırımcılar maksimum 300 dönüm taşınmaz satın alabiliyor. Ayrıca yabancılar, özel mülkiyete konu ilçenin yüzölçümünün ancak yüzde 10'u kadarını satın alabiliyor.
- Arsa ve tarlalarda imar süresi koşulu: Yabancı yatırımcılar, satın aldıkları tarla ve arsa türü taşınmazlar üzerinde iki yıl içinde proje geliştirmek ve ilgili bakanlığın onayını almak zorunda. Aksi halde devlet bu yatırımı geri alabilir.
- Konut alması mümkün olmayan uyruklar: Türkiye'den halen, Suriye, Ermenistan; Küba ve Kuzey Koreli yatırımcılar konut satın alamıyor. 
- Yabancıların taşınmaz satın almasının mümkün olmadığı şehirler: Ülke güvenliği gerekçesiyle yabancı ülke vatandaşları, Hatay, kilis, Mardin gibi kentlerde ve Gökçeada ve Bozcaada'da gayrimenkul satın alamıyor. Ayrıca yabancı bir ülkenin vatandaşı, kendisine komşu kentlerden konut satın alamıyro. Örneğin, Bulgar yatırımcılar Edirne ve Kırklareli, Rus yatırımcılar Karadeniz, Iraklılar ise Şırnak ve Hakkari'den konut satın alamıyor. Benzer bir durum İranlı yatırımcılar için Hakkarı, Van, Ağrı ve Iğdır gibi kentler için de geçerlilik taşıyor. Azeri yatırımcılar ise Iğdır'dan, Gürcüler ise Ardahan ve Artvin'den taşınmaz satın alamıyor. Yunan yatırımcıların ise sınır ve sahil kentlerinden taşınmaz mal edinmesine izin verilmiyor. 

2017 yılının ilk 7 ayında kentler bazında yabancıya konut satış istatistikleri

- İstanbul 8.020
- Antalya: 4954 
- Bursa: 1608
- Trabzon:  1090
- Yalova: 1024
- Ankara 920
- Sakarya 810
- Aydın 782
- Muğla 652
- Muğla 652
- Mersin 618