Yabancıya mülk satışında KDV engeli

Gayrimenkul sektörü Mütekabiliyet Yasası ile ilgili yönetmeliğin Bakanlar Kurulu'ndan geçmemesi nedeniyle tedirginlik yaşıyor

Yabancıya mülk satışında KDV engeli

1 Ağustos 2012

Geçtiğimiz Mayıs ayında çıkan  Mütekabiliyet Yasası kapsamında bu yıl içinde yabancı alıcılara 3 milyar dolarlık satış yapmayı hedefleyen gayrimenkul sektörü, yasa ile ilgili yönetmeliğin Bakanlar Kurulu'ndan geçmemesi nedeniyle tedirginlik yaşıyor.
Yönetmeliğin gecikmesinin yabancı alıcıları tedirgin ettiğini söyleyen sektör temsilcileri, 2012 için belirledikleri 3 milyar dolar hedefinin gerçekleşmesinin zor olduğunu ifade etti.
Sürecin bu kadar uzamasına neden olarak da Bakanlar Kurulu'nun Suriye kaynaklı dış gündem yoğunluğunun rol oynaması gösterildi.

Yasayla yabancıya mülk satışının önünün açıldığını ifade eden GYODER Başkanı Işık Gökkaya, "Yasaya kadar olan süreçte 9 bin 500 tane konut satıldı. O tarihten sonra ise hiç satış yapamadık. Tapu daireleri karşılıklılık esasına göre yeni eklenen ülkeler dışında daha önce satış yapılan ülkelere de satış yapılamıyor. Bu yıl içinde 3 milyar dolar gibi bir beklentimiz vardı. Bu hedef şimdi biraz zor gözüküyor. 2013 yılında ise 5 milyar dolara çıkacağını bekliyorduk. İnsanlar daire alacak fakat tapu devri yapılamıyor" dedi.

KDV engeline takıldı
Mersin Yapı Müteahhitleri Derneği (MERYAP) Başkanı Nesim Ekinci, Bakanlar Kurulu'nun, konut satışı yapılabilecek ülkeleri ve konutta KDV oranlarını belirlememesinin, inşaat sektöründe satışları durdurduğunu söyledi.

Yasanın değişmesi ile beraber sektörde yaşanan hareketliliğin yavaşladığını söyleyen Ekinci "Bakanlar Kurulu'nun KDV oranları ile ilgili herhangi bir açıklama yapmamasının da inşaat sektöründe satışları etkileyen diğer önemli bir unsur olduğunu dile getirdi.

Dünya Gazetesi'nden Leyla İlhan'a KDV düzenlemesi ile birlikte çok ciddi bir vergi ilavesi oluşturulduğunu belirten Nesim Ekinci, KDV oranının yüzde 18'e yükseltilmesi halinde, birçok vatandaşın KDV yükünden olumsuz etkileneceğini, konut alımının ve yeni konut projelerinin üretiminin de sekteye uğrayacağını söyledi.