Yabancıya oturma izni geliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, yabancıya konut satışını oturma izni ile desteklemek için oturma süreleri ile ilgili düzenleme için çalıştıklarını söyledi

Yabancıya oturma izni geliyor

13 Mart 2013 / emlakwebtv / Bülent Yoldaş /Cannes
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Türkiye’nin artık dünyada cazibe merkezi haline geldiğini, mütekabiliyet sonrası yabancılara mülk satışından bunun anlaşıldığını söyledi. Bayraktar, yasa çıktığı günden bu yana kadar 11 bin taşınmaz satıldığını bunun 8 binini konut satışlarının oluşturduğunu ifade ederek, “Bu rakamı 2013 yılında iki katına çıkarmayı hedefliyoruz. Artık Türkiye dünyada tercih edilen bir ülke” dedi.
Öte yandan çıkarılan mütekabiliyet yasası ile yabancıların artık Türkiye’ye sadece tatil amaçlı değil, Türkiye’de uzun süre kalmak istediğini ifade eden Bayraktar, şunları söyledi:
“Yasadan sonra gerek Avrupa ülkeleri olsun gerekse Ortadoğu ülkelerinden ciddi alımlar oldu. Bu da gösteriyor ki Türkiye artık bir cazibe merkez oldu. Oturma süreleri ile ilgili de çalışmalarımız sürüyor. Bu süreleri 6 ay ya da bir yıla çıkarmak için uğraşıyoruz. Çünkü bizim ülkemize gelenler sadece 3 ay değil daha uzun süre kalmak istiyor.”
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Türkiye’nin dünyada örnek gösterildiğini belirterek, Fransa’nın da göçmenlerin oturduğu bölgelerin dönüşümü için Türkiye’nin tecrübelerinden faydalanmak istediğini açıkladı.
MIPIM fuarı öncesinde Fransa’da göçmenlerin oturduğu varoş bölgelerde yapılacak değişim için Fransız yetkililerin kendisi ile temasa geçtiğini ifade eden Bayraktar, “Fransızlar Türkiye’nin tecrübelerinden faydalanmak istiyor” dedi.