Yabancıya satış devlet politikası olur mu?

Yabancıya konut satışını teşvik etmeye yönelik adımlar sürerken, sektör temsilcilerinden konunun devlet politikası haline getirilerek sürdürülmesi önerisi geldi

Yabancıya satış devlet politikası olur mu?

Yabancıya konut satışının 2016 yılı genelinde ciddi bir gerileme kaydetmesi ve hükümetin yabancıların konut alımını destekleme amacıyla hayata geçirdiği yasal düzenlemeler üzerindeki tartışmalar sürerken, sektörün önde gelen isimlerinden konunun devlet politikası haline getirilerek yürütülmesi önerisi geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Emlak Konut ya da TOKİ gibi öncü kuruluşların bir araya gelerek oluşturacağı bir fon önerisinde bulunan DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz: "Bu fon aracılığıyla Türkiye'nin tanıtılması gerek..." dedi. 

Yabancıya konut satışı, tanıtımlar ve devlet politikasının önemi

Ziya Yılmaz, Türkiye'nin tanıtımının ekonomiye önemli katkılar sunacağını ve firma bazında yurt dışında gerçekleştirilecek satış başarılarının ülkeye büyük yararlar getirmeyeceğini vurgulayarak: "Araplar Karadeniz'i seviyorsa onu, İngilizler neyi seviyorsa onu tanıtmak lazım. Bizim 20-30 tane büyük geliştirici firma kendi ofislerini açsın. Bu hamle Türkiye'yi uçurur..." dedi. 

Beklenen düzeyin çok altındayız

ABD konut sektöründe yabancıya konut satışının 144 milyar dolar, Londra'da 58 milyar dolar, İspanya'da ise 20-30 milyar dolar düzeyine ulaştığını ancak Türkiye'deki satış boyutunun halen 5 milyar dolara ulaşamadığını da belirten Ziya Yılmaz: "Burada bir kaynak var ve biz bunu değerlendiremiyoruz. Doğru organizasyonla, 2 ya da 3 yıl içinde 15 milyar doları ükeye getiririz." ifadelerini kullandı.