Yabancıya satışın yükselen yıldızı: Irak

Temmuz 2015 döneminde "yabancıya konut satışı" kategorisinde en büyük oranı Iraklı yatırımcılar aldı. Yabancıya satılan 2 bin 27 konuttan 362'si bu ülkeden gelen yatırımcılar tarafından satın alındı

Yabancıya satışın yükselen yıldızı: Irak

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Temmuz 2015 dönemine ait konut satış istatistiklerinde ilgi çekici bir veri ortaya çıktı. İstatistikler,  Türkiye'den en çok konut satın alan yatırımcı profilinin Iraklılardan oluştuğunu ortaya koydu. Bu süre zarfında yabancı yatırımcıya satılan konut sayısı 2 bin 27 düzeyinde gerçekleşirken, bunun 362'sinde Iraklı yatırımcıların imzası bulunuyor.

Küllerinden doğan ülke: Irak
TÜİK'in Temmuz ayı konut satış istatistiklerini ve yabancıya satış kategorisini değerlendiren Onursal Gayrimenkul Yatırım A.Ş.'nin Yönetim Kurulu Başkanı Onur Öngün, Iraklı yatırımcının yükselişini, bu senenin en dikkat çekici noktası olarak niteledi. Öngün, Irak'ta fiili savaşın bitmesine rağmen, suların bir türlü durulmadığı, ancak özellikle son bir yılda genel bir toparlanmanın kaydedildiğini belirtti. 

Yabancıya satışın yükselen yıldızı: Irak

Savaşın yaralarını saran Iraklı yatırımcıların Türkiye'ye yatırım yapmaya yöneldiğini belirten Öngün:

"Iraklıların bu adımına biz de karşı adım atmalı, yatırım için önlerini açarak, kolaylaştırıcı ve yönlendirici formüller geliştirmeliyiz. Uzunca bir süredir izlediğimiz Irak’ı yeni açıklanan veriler ışığında B2B çalışmalar yaparak mikro düzeyde ele alacağız." ifadelerini kullandı.

Bunalımlı bölgeden Türkiye çıktı
İran'a ambargo sürecinin devamı, Yunanistan'ın Avrupa'ya yapılan krizi ve Rusya'nın para biriminin değerinde yaşanan sıkıntıların yabancı yatırımcının Türkiye'ye yönelmesine neden olduğunu belirten Öngün, bölgedeki olumsuzlukların yatırımcının Türkiye'ye yönelmesine neden olduğunu belirtti. 

Firma Bilgisi: Onursal Gayrimenkul