Yabancıya satışlar 13 bin barajını aştı

2017 yılında yabancıların konut alımını teşvik mekanizmalarına paralel olarak alımların güçlendiği görüldü. 2017 yılının ilk 8 ayında yabancı yatırımcılara 13 bin 5 adet konut satışı gerçekleşti.

Yabancıya satışlar 13 bin barajını aştı

2016 yılı genelinde yabancıların alım konusundaki çekincelerine tanıklık eden konut sektörü, ülke dışındaki yatırımcıları teşvik etmeye yönelik mekanizmaların devreye girmesiyle bu sorunu aşmış gözüküyor. Türkiye İstatistik Kurumu verileri, 2017 yılının Ocak-Ağustos döneminde yabancıların, geçen yılın aynı dönemine kıyasla daha fazla konut satın alma eğilimi gerçekleştirdiğini gösteriyor

Ocak-Ağustos döneminde yabancılara 13 bin 5 adet konut satışı

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından bugün yayımlanan verilere göre yabancı yatırımcılar yalnızca Ağustos ayında Türkiye genelinde 1.684 adet konut alımı gerçekleştirdi. Böylece yabancı yatırımcıların 2017 yılının Ocak-Ağustos döneminden oluşan ilk 8 ayındaki toplam alımları da 13 bin 5 adet seviyesine ulaşmış oldu. 2016 yılının Ağustos ayında yabancıların alımı 1.512 adet seviyesinde gerçekleşmiş böylece 2016 yılının Ocak-Ağustos dönemindeki toplam satışlar da 11 bin 934 adet olarak gerçekleşmişti. Böylece 2017 yılında geçen yıla kıyasla 1.071 adetlik fazlaya ulaşılmış oldu. 

Ağustos ayında yüzde 11.4'lük artış

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından bugün yayımlanan verilere göre yabancı yatırımcılara Ağustos ayı içinde gerçekleştirilen 1.684 adetlik konut satışı, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 11.4 oranında bir artışa işaret ediyor.

Yabancı yatırımcılar en çok hangi kentlere ilgi gösterdi?

Yabancı yatırımcıların en çok ilgi gösterdiği kentler ve satın alınan konut adedi ise şöyle:

- İstanbul: İstanbul Ağustos 2017 döneminde de yabancıların en yoğun alım yaptığı kent oldu. Bu dönemde İstanbul'dan yapılan alım adedi 524 olarak kayıtlara geçti.
- Antalya: Yabancıların Antalya'ya olan ilgisi Ağustos ayında da sürdü. Bu dönemde yabancıların Antalya'dan 376 adet konut satın aldığı görüldü.
- Yalova: Uzun süredir özellikle Arap yatırımcının yoğun ilgisiyle karşılaşan Yalova da 103 adet konut satışıyla üçüncü sıraya yerleşti.
- Aydın: Avrupalı yatırımcının ilgisini çekmeyi sürdüren Aydın, 101 adet konut satışı ile dördüncü sırada yer aldı.
- Bursa: Yabancılar Ağustos ayında Bursa'dan 100 adet konut satın aldı.
- Trabzon: Ağustos ayında yabancılar tarafından satın alınan konut sayısı 99 olarak kayıtlara geçti. 

En çok hangi ülke vatandaşları Türkiye'den konut satın aldı:

Ağustos ayından Türkiye'den konut satın alma yoğunluğu açısından ilk sırada Iraklılar yer aldı. Ağustos ayında 317 adet konut satın alan Iraklıları, 198 konut ile Suudi Arabistan ve 135 adetle de Kuveytliler izledi. Rusya Federasyonundan gelen yatırımcılar 95 konut ile dördüncü sırada yer alırken, Afganistanlı yatırımcıların 81 konut alımı ile 5. sırada yer aldığı görüldü.