Yabancıya satışta 10 milyar dolarlık potansiyel

Yabancıya konut satışının gayrimenkul sektörünün Türkiye ekonomisine sunduğu katkının en önemli göstergesi olduğunu söyleyen KONUTDER Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas: "Yabancıya konut satışında 10 milyar dolarlık işleme ulaşabiliriz..." dedi.

Yabancıya satışta 10 milyar dolarlık potansiyel

Bugün Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayımlanan Ekim 2017 dönemine ait Konut Satiş İstatistikleri ikin yönlü yorumlara neden oldu. Konut satışında, geçen yılın aynı dönemine kıyasla düşüş kaydedilmiş olsa dahi, özellikle yabancıya konut satışında ulaşılan aşama sektör temsilcileri tarafından memnuniyetle karşılandı. KONUTDER ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas, yabancıya konut satışında ulaşılan aşamanın gayrimenkul sektörünün Türkiye ekonomisine sunduğu katkının en önemli ifadesi olduğunu belirterek, bu pazarın 10 milyar dolarlık bir potansiyel içerdiğini söyledi. 

10 aylık periyotta konut satışları yükseldi

Bugün kamuoyuna açıklanan Ekim 2017 dönemine ait Konut Satış İstatistikleri'nin toplamda 122 bin 882 adet konut satışına işaret ettiğini ve bu rakamın da Ekim ayı konut satışlarında bir önceki seneye kıyasla yüzde 5.7 oranında düşüşe işaret ettiğini belirterek: "2017’nin ilk 10 ayı toplamına baktığımızda ise 1.153.610 konut satışı gerçekleştirilerek geçen yılın aynı dönemine göre %8,2 oranında bir artışla 87.525 konut daha fazla satıldı." açıklamasını yaptı. 

Yabancıya konut satışındaki dev potansiyel

 

Altan Elmas, yabancıya konut satışlarının düzenli bir biçimde arttığını ve bin önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 70,9 gibi önemli bir düzeye ulaşıldığını belirterek, Ekim ayında yabancılara yapılan konut satış adedinin de 2 bin 677'yi bulduğuna dikkat çekti. Yabancıya konut satışında 2016 ve 2017 yıllarının ilk 10 aylık dönem kıyaslamasında da yüzde 21.3 oranında artış kaydedildiğini ve toplamda ise 17 bin 918 adetlik düzeye ulaşıldığını vurgulayan Elmas: "Yılın son 2 ayında da yabancıya satışın artarak süreceğini düşünüyoruz. Yabancıya satıştaki yükseliş, gayrimenkul sektörünün Türk ekonomisine katkısının genişleyerek devam ettiğinin en önemli göstergesidir." dedi. Altan Elmas, yabancılara konut satışında doğru hamlelerin önünün açılmasının da önemine işaret ederek: "Yabancılara konut satışı gerçekleştiren firmalara Eximbank kredilerinden faydalanmanın yolu açılmalı. Bunu sağlayabilirsek, yabancıya konut satışının daha da artarak yılda 10 milyar dolar seviyesine ulaşması mümkün olacaktır..." dedi. 

İpotekli konut satışlarında 10 aylık dönemde artış

Altan Elmas, TÜİK Ekim ayı verileri açısından yüzde 20'lere yaklaşan "ipotekli satış kategorisi" düşüşüne de dikkat çektiği açıklamasında, 10 aylık periyotta 401 bin 820 adetlik düzeye ulaşıldığını, bu açıdan da geçen yılın 10 aylık periyoduna kıyasla yüzde 14.3 oranında artış yaşandığını söyledi. Ekim ayındaki düşüşün konut kredisi faizlerindeki yükselmeden kaynaklandığı üzerinde de duran Elmas: "Buna mukabil peşin veya senetli vadeli konut satışı bir miktar artış göstermiştir. Aylık yüzde 1 kredi oranı son 5 yılın psikolojik üst sınırıdır. Konut kredisi oranlarının düşmesi durumunda ipotekli satışların daha da artması mümkün olacaktır. Konut kredilerinin psikolojik sınır olan yüzde 1 ve altında olması gerektiği düşüncesindeyiz. " dedi. 

Kentsel dönüşüm ve KHK'ler vurgusu

Elmas, kentsel dönüşüm süreci ve Kanun Hükmünde Kararnameler aracılığıyla bu sürecin çözümüne yönelik çalışmaların da konut üreticileri ve vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi açısından büyük önem taşıdığını belirterek: "Bu sayede ülkemizdeki riskli binaların dönüşümü ivme kazanacak ve sektörümüzde artan bir grafikle büyümeye devam edecektir." şeklinde konuştu. 

Firma Bilgisi: Sur Yapı