Yabancıya satışta rekora doğru

2015 yılı yabancıya konut satışı kategorisinde rekora koşuyor. Merkez Bankası verileri 2015'in ilk 7 ayında yabancıya satışta 4.1 milyar dolar seviyesine ulaşıldığına işaret ederken, TÜİK istatistikleri Ocak-Ağustos döneminde yabancılara 14 bin 533 konut satışı yapıldığını gösterdi

Yabancıya satışta rekora doğru

Türkiye İstatistik Kurumu ve Merkez Bankası'nın konut verileri, 2015 yılının "yabancıya satış kategorisinde" rekor satışla kapatılma ihtimalini işaret ediyor. Merkez Bankası'nın yılın ilk 7 ayını baz alan istatistikleri, bu dönemde 4.1 milyar dolarlık satış yapıldığını ortaya koydu. 2014'ün bütününde yabancıya yapılan satıştan 4.3 milyar dolar gelir elde edilmişti.

Döviz hareketleri yabancıya mı yaradı?
7 Haziran seçimleri sonrasında yaşanan siyasi belirsizlik ve döviz hareketlilikleri yabancı yatırımcının Türkiye'ye olan ilgisini artırdı. Çok sayıda sektörde kriz havası hakim olurken, dövizin inşaat sektörüne ilk etkisi "maliyetlerin" yükselmesi şeklinde yaşandı. Millet Gazetesi'nde Elif Akın'ın haberine göre Merkez Bankası ve TÜİK verileri 2015 yılının yabancıya rekor bir satışla kapanması ihtimalini işaret ediyor. Haberde uzmanların kalan dört aydaki satışlara paralel olarak 5 milyar dolar düzeyine yaklaşma ihtimalinin bulunduğu görüşlerine yer veriliyor. 

Yabancıya satışta rekora doğru

TÜİK rakamları yabancı ilgisini doğruluyor
Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan konut satış istatistikleri de yabancıların Türkiye konut piyasasına olan ilgisini doğruladı. Ocak-Ağustos 2015 dönemine ait satış rakamlarında 14 bin 533 düzeyine işaret eden TÜİK istatistikleri, geçen yılın aynı dönemine kıyasla 2 bin 779 adet yükselme yaşandığını gösterdi. 

Yabancıya satışta rekora doğru

Iraklıların ilgisi büyüyor
Söz konusu dönemde Türkiye konut piyasasına en çok ilgi gösteren ülke vatandaşları arasında ilk sırayı ise Iraklı yatırımcılar aldı. Bu süre zarfında Iraklı yatırımcıların satın aldığı konut sayısı 2 bin 432 olarak gerçekleşirken, Suudi Arabistanlı yatırımcılar 1.691, Kuveytli yatırımcılar ise 1.426 konut satın aldı.