Yabancıya vatandaşlık hakkı konut satışları hızlandırır

Gayrimenkul sektörü konut satın alan yabancılara vatandaşlık hakkının verilmesi halinde konut satışlarının önemli oranda artacağını belirtiyor.

Yabancıya vatandaşlık hakkı konut satışları hızlandırır

Yabancılara konut satışında son aylarda yaşanan düşüş konut geliştiricilerinin olası yasal düzenlemeler konusundaki ısrarına yansıdı. Başta vatandaşlık hakkı olmak üzere çıkarılacak olası düzenlemelerin satışlara olumlu bir biçimde yansıyacağını belirten sektör profesyonellleri, diğer taraftan geçmişte yaşanan sıkıntıların tekrarlanmaması adına da bu adımların önemine dikkat çekmeye başladı. 

Vatandaşlık hakkı satışı hızlandırır
Özellikle vatandaşlık hakkı gibi yasal imtiyazların yabancı yatırımcı için cezbedici bir güç taşıyacağını dile getiren Ofton İnşaat Yönetim Kurulu Eş Başkanı Yusuf Şimşek, Türkiye'den konut alan yabancılara vatandaşlık hakkının verilmesi gerektiğini söyledi. Böylesi bir adımın satışları ve projeleri hızlandıracağını söyleyen Şimşek: "Arap bankaları bile Türkiye'de konut kredisi kullandırmakta sıkıntı yaşıyor." ifadelerini kullandı.

Çok fazla iş kaybedildi
Şimşek, daha önceki satışlarda ciddi sıkıntılar yaşadıklarını ve büyük mülk satışı işlerinin kaybedildiğini vurgulayarak:

"Örneğin Ortadoğulu bir gruba satış yapacaktık. Ödemenin 3'te ikisi için kredi kullanacaktı ve buradaki bankalardan sorunu çözemediği için alımdan vazgeçti. 90 milyon dolarlık bu kayıp fırsat gibi çok sayıda örnek var." ifadelerini kullandı.

Vatandaşlık yasası ile birlikte bekletilen çok sayıda projenin satışa çıkarılacağını da vurgulayan Şimşek:

"Bu sayede porje yapamadığımız yeni arsalarımız var ve oralarda projelere başlayabiliriz..." dedi.