Yağışa rağmen kuraklık tehlikesi

Metoroloji Genel Müdürlüğü, Mayıs 2014 Su Havzaları Yağışları değerlendirme raporunu açıkladı

Yağışa rağmen kuraklık tehlikesi

16 Haziran 2014/Emlakwebtv
T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün Haziran ayı ilk haftasında yayınladığı Mayıs 2014 Su Havzaları Yağış raporu, yurdun büyük bölümünde normal değerlerin üzerinde yağış alındığını ortaya koydu. Ancak tüm bu yağışlar, kuraklık sorununa çözüm olmayı başaramadı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün raporuna göre, 25 Su havzasından 17'sinde normal değerlerin, 19'unda ise geçen seneki miktarın üzerinde yağış gerçekleşti. Meriç, Antalya ve Doğu Akdeniz havzalarında normal değerlerin yüzde 100 üzerinde yağış gerçekleşirken,  Marmara, Susurluk, Kuzey Ege, Sakarya, Batı Karadeniz, Doğu Akdeniz ve Çoruh Havzalarında geçen seneye kıyasla yüzde 100'ün üzerinde yağış artışı gerçekleşti. 

Yağış nerelerde düştü?
Rapora göre, normal değerlerin altında yağış alan havzalar, Küçük Menderes, Yeşilırmak, Seyhan, Asi, Ceyhan, Fırat-Dicle, Doğu Karadeniz ve Van olarak belirlendi. Bu bölgeler içerisinde en büyük düşüş yüzde 53.6 ile Küçük-Menderes havzasında yaşandı.

Yaşanan yağışlara rağmen İstanbul'daki baraj doluluk oranlarındaki düşüş ise sürüyor. İSKİ rakamlarına göre, 16 Haziran itibariyle baraj doluluk oranı  yüzde 26.72'ye geriledi.