Yakıtta Tasarrufun Yeni Adı: EndoTherm

Avrupa'da ısınma gideri yüksek olan binlerce kamu binasında kullanılan yakıt tasarruf ürünü EndoTherm, Türkiye'de de satışa çıktı.

Yakıtta Tasarrufun Yeni Adı: EndoTherm

Avrupa'da ısınma gideri yüksek olan binlerce kamu binasında kullanılan yakıt tasarruf ürünü EndoTherm, Türkiye'de de satışa çıktı. İngiltere merkezli Endo Enterprises tarafından üretilen ve Türkiye Distribütörü Ekonova güvencesiyle Türkiye'de satışa sunulan EndoTherm, tüm kazanlı ısıtma sistemlerinde yüzde 15'e kadar yakıt tasarrufunu mümkün kılıyor.

Doğalgaz ve kömür yakıtlı kazanlarda kullanılıyor
EndoTherm'in doğalgaz ve kömür yakıtlı, su ile çalışan tüm kazanlı ısıtma sistemlerinde uygun olduğunu anlatan Türkiye Distribütörü Ekonova'nın Kurucusu Kurtuluş Şahan, "Merkezi ısıtmalı binalarda, sistemdeki su hacminde her 100 litre için bir litre EndoTherm dâhil edildiği andan itibaren tasarruf sağlamaya başlayan EndoTherm, en az dört yıl süresince kullanılabiliyor. Aylık yakıt gideri 10 bin TL olan bir bina, ürünümüz sayesinde 1500 TL civarında tasarruf elde edebilir ki bazı binalarda bu oran daha da artıyor" dedi.

Türkiye Distribütörü Ekonova'nın Kurucusu Kurtuluş Şahan

EndoTherm nedir?
Organik bileşiklerden üretilen EndoTherm, çevreye karşı da oldukça hassas bir ürün. Şimdiye kadar İngiltere'deki pek çok bağımsız kuruluş tarafından özel testlere tabii tutulduğunun da altını çizen Şahan, "Enertek International, İngiltere'de doğalgaz, petrol, yenilebilir ve elektrik ekipman sanayisine Ar - Ge çalışmaları, sertifika ve ISO 17025 akrediteli laboratuvar hizmetleri sunan önemli kuruluşlardan birisi. Ürünümüzün sağladığı tasarrufu kanıtlayan deneyler Enertek International tarafından gerçekleştirildi. EndoTherm'in performansı dünyaca tanınmış birçok araştırma merkezini içinde bulduran Central Lancashire Üniversitesi'nin Bina Tesisleri ve Sürdürebilir Mühendislik Bölümü tarafından da değerlendirildi ve tasarruf sağladığı kanıtlandı. Avrupa'da aralarına AVM, kamu binaları, okullar, hastaneler, özel şirketler, toplu konutlar gibi büyük ölçekli ısıtma sistemlerini kullanan binlerce binada uygulanıyor" dedi.

EndoTherm'in sistemlere zarar vermediğinin de yapılan testlerle kanıtlandığının altını çizen Şahan, "Karşılaştığımız sorulardan biri de 'Ürününüz korozyona yol açar mı?' oluyor. Şimdiye kadar iki bağımsız laboratuvar tarafından testler yapıldı. Ve EndoTherm'in suyla karıştırıldığında korozyona yol açmadığı aksine azalttığı gözlemlendi. İsteyen tüm kurumlarla bu sonuçları gönül rahatlığıyla paylaşabiliyoruz" dedi.

EndoTherm

EndoTherm nasıl çalışır?
Pek çok referans proje ile tasarruf sağladığı kanıtlanan EndoTherm, tüm merkezi ısıtma sistemlerinde kullanılabiliyor. Bilindiği üzere merkezi ısıtma sistemlerinde ısının taşınması için su kullanılıyor. Bu durumun sebebi, suyun ucuz olması ve kolayca temin edilebiliyor. Ancak su sanıldığı kadar verimli ısı taşıyabilen bir sıvı değildir. Su ile ısınan kazan sistemlerinde EndoTherm, ısıtma sisteminde dolaşan suyun ısı transfer özelliklerini değiştiriyor. Böylelikle, radyatörlerin daha hızlı ısınmasını ve daha uzun süre sıcak kalmasını sağlıyor

EndoTherm kullanıldığında ısınmayı sağlayan kazan, binadaki sıcaklık derecesini aynı seviyede muhafaza edebilmek için daha az çalışır ve daha az yakıt tüketiyor. EndoTherm'in etkili olması için 100 litrelik ısıtma sistemindeki su hacmine 1 litre EndoTherm katılması yeterlidir. Modern kazanlar pazarlanırken verilen verimlilik ölçüsü yalnızca kazan için geçerlidir. Bütün ısıtma sisteminin verimliliği göz önünde tutulmaz. EndoTherm, piyasadaki en verimli kazanlarda bile sistem verimliliğini geliştirip, enerji tasarrufu sağlayabiliyor