Yalıtım Erzurum’da 1,490 TL’yi koruyor

Filli Boya Yalıtım Grubu ve WWF Türkiye İşbirliğiyle Gerçekleştirilen “Daha İyi Bir Dünya” Projesinin 3. Durağı Erzurum Oldu

Yalıtım Erzurum’da 1,490 TL’yi koruyor

22 Ekim 2012 / emlakwebtv
Mayıs ayında Konya’da başlayan, Bursa’da devam eden “Daha İyi Bir Dünya” seminerlerinin 3. durağı Erzurum oldu. İklim değişikliği ile mücadelede enerji verimliliği ve ısı yalıtımının öneminin anlatıldığı seminerlerde özellikle şehrin ve Türkiye’nin mevcut durumu da masaya yatırıldı.

Yaşanan küresel ısınma sürecinde iklim değişikliği Türkiye'yi kuraklık, tarımda ve turizmde gelir kaybı, orman yangınlarında artış, biyolojik çeşitliliğin kaybı olarak etkileyecek. Tüm bu tehlikelere karşı geç olmadan harekete geçmek adına, Filli Boya Yalıtım Grubu –Capatect markası ve WWF Türkiye, “Daha İyi Bir Dünya” projesini başlattı. Proje Türkiye’yi adım adım gezerek,  iklim değişikliği ve enerji verimliliği konusunda farkındalık yaratmayı amaçlıyor, Karbon Ayak İzi’mizi azaltmak için ısı yalıtımı başta olmak üzere alabileceğimiz önlemler hakkında kamuoyunu bilgilendiriyor.

“Daha İyi Bir Erzurum”
WWF Türkiye ve Erzurum Büyükşehir Belediye’sinden yetkililerin açılış konuşmasıyla başlan seminerde,  Erzurum Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Erzurum Sanayi ve Ticaret Odası “Binalarda Enerji Verimliliği ve Isı Yalıtımının Erzurum Ekonomisi Üzerine Etkileri” başlıklı sunumunu yaptı. WWF-Türkiye Doğa Koruma Yönetmeni Mustafa Özgür Berke “Enerji Verimliliği ve İklim Değişikliği” hakkında bilgi verirken, Filli Boya Yalıtım yöneticileri “Binalarda Enerji Verimliliği ve İyi Uygulama Örnekleri” hakkında halkı bilgilendirdi.

Toplantıda küresel iklim değişikliğinin nedenleri ve enerji verimliliği konusunda konuşan WWF-Türkiye Doğa Koruma Yönetmeni Mustafa Özgür Berke, şu yorumda bulundu:
“Ülkemizde binalarda yüzde 30, sanayide yüzde 20, ulaşımda yüzde 15 oranında enerji tasarruf potansiyeli bulunuyor. Binalarda tüketilen enerjinin en büyük payı ise ısıtmadan kaynaklanıyor. Konutlarda toplam enerjinin yüzde 70’i ısıtma ve soğutma için tüketiliyor. Bu yüzden ‘yalıtım’ enerji tasarrufu için en önemli araçlardan birisi olarak karşımıza çıkıyor” dedi.

Filli Boya Yalıtım Grubu Teknik Pazarlama Yöneticisi Güneş İnan ise yaptığı sunum ile ısı yalıtımı ile sağlanabilecek enerji tasarrufunun önemine rakamlarla dikkat çekti. Ülkemizdeki binaların sadece yüzde 10’unun yalıtımlı olduğunu söyleyen İnan, Türkiye’deki tüm binaların ısı yalıtımlı hale getirilmesiyle yılda 15 Milyar TL’ye eşdeğer enerji tasarrufu sağlamanın mümkün olduğunu belirtti. “Erzurum, iklimi itibarı ile oldukça soğuk, uzun ve sert kışlara sahip. Isı yalıtımı ile Erzurum’da ortalama bir apartman dairesinin yıllık 3100 metreküp olan doğalgaz sarfiyatını yüzde 52 oranında azalmak mümkün. Daire başı yılda elde edilen tasarruf 1490 TL değerinde 1550 metreküp doğalgaza eşdeğerdir. Küresel iklim değişikliğinin en öncelikli sebebi doğalgaz, kömür, petrol gibi fosil yakıtların yanması sonucu atmosfere salınan sera gazları olduğu için, ısı yalıtımı ile elde edilen yakıt tasarrufu ile çok önemli miktarlarda sera gazı atmosfere salınmamış oluyor. Erzurum’da ortalama bir apartman dairesinin ısı yalıtımı ile yılda 3.41 ton karbondioksit eşdeğeri sera gazı atmosfere salınmamış oluyor” dedi.

“Daha İyi Bir Dünya” projesi üstlendiği misyonu yerine getirmek, halkı bilinçlendirmek için seminerlerine devam edecek.